Zdravniki pravijo, da je ključ do dobrega zdravja in počutja prav zdravo srce. Zato v svoj vsakdan vnesite nekaj sprememb, ki vam ga bodo pomagale okrepiti.
Zdrava prehrana – zdravo srce
Raziskave so pokazale, da prehrana bistveno vpliva na zdravje srca. Za kar 30 odstotkov manj možnosti je, da vas doleti infarkt, možganska kap ali kakršna koli bolezen srca, če se prehranjujete zdravo. Strokovnjaki za prehrano svetujejo mediteransko prehrano: oljčno olje, olive, ribe, rožmarin, lovor. Pa tudi veliko vode, oreščki, stročnice in zelenjava. Še posebej zdravilna za srce je zelenjava, ki mu je podobna! To je paradižnik. Raziskave so pokazale, da likopen, ki ga ta sadež vsebuje, blagodejno deluje na srce in preprečuje bolezni, zmanjša tveganje za možgansko kap.
Pravilno dihanje in dan brez stresa
Stres je dandanes vsakodnevni spremljevalec. In prav ta je zelo nevaren tudi za srce. Zato je dihanje toliko bolj pomembno. Pravilno, globoko dihanje, ki poteka od trebušne votline do grla in izdih od grla do trebušne votline, sprošča in polni telo s kisikom, krepi srce. Zato je zelo priporočljivo, da vsak dan izvajate pravilno tehniko dihanja vsaj deset minut. To je dovolj, da vsaj nekoliko zmanjšate stres.
PREBERITE TUDI: Janko Kozel (zgodba o presaditvi srca): "Zavedal sem se, da je smrt zelo blizu." Spanje Kvaliteten spanec prav tako krepi srce. Raziskave so pokazale, da ljudje, ki spijo manj kot šest ur na noč, veliko hitreje zbolijo. Imajo veliko večjo možnost, da bodo zboleli za katero koli srčno boleznijo. Če vsako noč redno spite od sedem do devet ur, zmanjšate to tveganje za kar 33 odstotkov.
Gibanje Vsakodnevno gibanje je še kako pomembno. V vsakem vremenu. Vzemite si pol ure na dan in pojdite na sprehod. Če boste med sprehodom naleteli na znano osebo in z njo poklepetali, pa še toliko bolje!
Gibanje in druženje krepita srce!
Poleg hoje je priporočljivo tudi kolesarjenje, hoja v griče, plavanje, joga, ples. Izogibajte pa se dolgotrajnemu sedenj. Raziskave so namreč pokazale, da prav ta razvada poveča možnosti za srčne bolezni.
Krvni tlak Zelo pomembno je tudi, da redno hodite na kontrole k osebnemu zdravniku ali v referenčne ambulante, kjer vam izmerijo krvni tlak. To je še toliko bolj pomembno, če imate v bližnjem sorodstvu koga, ki je imel povečan krvni tlak ali je zbolel za boleznijo srca ali ožilja.
Zmanjšajte obseg pasu Raziskave so pokazale, da so maščobne obloge okrog trebuha nevarne in nezdrave. Večji, ko je trebuh, več je možnosti za razvoj srčno žilnih bolezni. Če imate veliko maščobnih oblog okrog trebuha, je nujno, da spremenite prehrano in da shujšate.