O tem, katere bolezni so bolj pogoste pri ženskah v poznih srednjih letih in kasneje, smo se pogovarjali z ginekologinjo
Darjo Gašperlin Dovnik:
»
Po 45. letu ima veliko žensk miome. To so benigni tumorji maternične mišice, ki navadno ne delajo težav. Težave lahko povzročijo zaradi svoje lege v maternični votlini ali blizu nje. Takrat motijo krčenje maternice med menstruacijo. Krvavitve lahko trajajo zato dolgo in so lahko tudi boleče. Če je ženska slabokrvna in ji miomi povzročajo velike težave, se lahko operativno odstranijo. Včasih uspemo brez operacije, le z materničnim sistemom Mireno. Ko nastopi menopavza, se miomi zmanjšajo in ne delajo več težav.«
Suha nožnica Tudi suha nožnica je pogosta težava, s katero se srečujejo ženske v menopavzi. Do nje pride zaradi pomanjkanja hormonov. Zaradi suhe nožnice je lahko spolni odnos boleč in neprijeten, pojavijo se lahko tudi težave pri sedenju, gibanju ali uriniranju. S to težavo se srečuje skoraj polovica žensk v srednjih letih. Težavo po pomagal odpraviti posvet in pregled pri ginekologu.
PREBERITE TUDI: Intervju: „Nobenega maratona in nobenih strogih diet“ Suhost nožnice se lahko zdravi z estrogeni, ki se nanašajo lokalno, v obliki gelov, krem in tablet. Zdravila vlažijo sluznico in spodbujajo njeno prožnost. Zdravljenje je možno tudi z nadomestno hormonsko terapijo.
»
Težave s suho nožnico, pekoče občutke, srbež , težave pri koitusih lahko umirimo z dodajanjem hormonov v nožnico. Nekaj let po menopavzi jih ima večina, manj tiste, ki imajo redne spolne odnose,« je povedala Gašperlin Dovnikova.
Maligne bolezni rodil »
S staranjem se veča možnost malignih bolezni rodil, največ je raka na materničnem telesu. Prizadene predvsem ženske, ki so debele, imajo sladkorno bolezen in visok krvni pritisk. Žal tudi mlajše in tiste brez teh znakov. Znak obolenja je nepravilna krvavitev iz maternice pri ženski , ki še ima menstruacije ali vodeno krvav iztok pri pomenopavzalni osebi. Pravočasna operacija navadno vodi v ozdravitev.«
Nevarna bolezen je rak jajčnika »
Nevarnejši a redkejši je rak jajčnika, ki pogosto izbruhne brez predhodnih opozoril takrat, ko je bolezen že močno razvita. Potrebno se je dobro opazovati in iti na pregled raje enkrat preveč, kot prepozno. Nespecifični občutki spremembe v trebuhu, včasih celo v zgornjem trebuhu, so lahko povezani s to, pogosto usodno boleznijo. V zgodnji fazi, ko lahko še nič ne tipljemo, je ultrazvok zelo koristen. Pri ženski v pomenopavzi ne smemo več najti jajčnikov v velikosti, kot pri ženski v rodni dobi. Če jih vidimo, je to vsekakor sumljivo.«
Če imate vprašanje za ginekologinjo Darjo Gašperlin Dovnik, ji ga lahko zastavite TUKAJ.