Da bi razumeli spremembe v koži, si poglejmo, kaj se pravzaprav v zrelih letih dogaja z našo kožo.
• Koža proizvaja manj sebuma (maščobe).
• Delitev celic se upočasni, zato je povrhnjica tanjša.
• V podkožju nastaja manj elastina in kolagena, zato koža izgublja elastičnost.
• Tudi prekrvavitev kože je slabša in s tem oskrba s kisikom, koža nekoliko pobledi in izgubi lesk.
Pri negi zrele kože je posebej pomembno, da se izognemo uporabi škodljivih kemikalij in se zaščitimo pred soncem. Narava nam ponuja obilico sestavin, ki bodo upočasnile proces staranja, pospešile prekrvavitev in pospešile proizvodnjo kolagena ter elastina. Vendar ne pričakujte čudežev, ki vam jih obljublja kozmetična industrija kot »v desetih dneh za deset let mlajša«. Pomembno je, da sprejmemo naravne procese, med katere sodi tudi proces staranja. Zrela ženska, ki je izpolnjena in ji zadovoljstvo sije iz oči, je veliko bolj privlačna od katerekoli mladenke.
PREBERITE TUDI: Sarah Jessica Parker: "Nimam se namena nenehno ukvarjati s svojimi gubami in staranjem" Katere naravne sestavine so primerne za nego zrele kože? Nega zrele kože je podobna negi suhe kože, razen v redkih primerih. Začnite svoj lepotilni tretma z masko iz bele gline, ki ste jo zmešale s hidrolatom vrtnice. Kot tonik lahko uporabite hidrolat vrtnice, virginijskega nepozebnika ali labdanuma. Izjemna za nego zrele kože so rastlinska olja in masla kot so olje pšeničnih kalčkov, olje šipkovih plodov, svetlinovo olje in olje granatnega jabolka. Privoščite si nežno masažo in blago parno kopel z dodatkom zelišč kot so kamilica, hmelj in črna detelja.
Svojim kremam ali oljem za nego kože lahko dodate tudi eterična olja. Med eterična olja z najmočnejšim regenerativnim delovanjem sodi eterično olje semen korenčka, prav tako učinkovita so eterična olja kadilne bosvelije, rožnega lesa, nerolija, pačulija, smilja in sandalovine.
Recept za oljni serum 15 ml olja jojobe
20 ml avokadovega olja
10 ml olja šipkovih plodov
5 ml olja granatnega jabolka
4 kapljice eteričnega olja korenčkovih semen
2 kapljici eteričnega olja sladke pomaranče
V temno stekleničko vlijemo rastlinska olja in dodamo eterična olja. Dobro pretresemo. Nanesemo na navlažen obraz zjutraj in zvečer. Ob tem obraz nežno zmasiramo s krožnimi gibi.
Pri nakupu sestavin bodite pozorni, da kupujete najkvalitetnejše sestavine. Rastlinska olja naj bodo hladno stiskana, eterična olja in hidrolati pa – če je le mogoče – ekološke pridelave in certificirana. Posebna previdnost velja pri nakupu eteričnih olj, ki so pogosto sintetična ali redčena, s čimer boste svoji koži naredili več škode kot koristi.