Leta udarcev, vlečenja, zvijanja in dvigovanja bremen od sklepov zahtevajo davek. Najprej jo običajno »skupi« hrustanec. Obraba hrustanca, ki omogoča, da se kosti premikajo in blaži udarce, je najpogostejši vzrok za bolečine v sklepih pri odraslih. Veliki sklepi delujejo sočasno, kar pomeni, da težava v enem poruši ravnotežje in vpliva na druge. Bolečine v komolcu na primer vplivajo na hrbtenico in zapestje, bolečine v kolenu pa na kolke, hrbtenico in gležnje. Čeprav se zdi, da so bolečine v sklepih samoumevne spremljevalke starosti, jih z nekaterimi ukrepi lahko omilimo. Ključna je zaščita najbolj občutljivih delov.
Rama
Vsakdanje prenašanje torb in težkih kovčkov sčasoma zahteva davek od ramen, hrbta in vratnih mišic. Za zaščito ramenskega sklepa upoštevajte naslednje nasvete:
- Težka bremena vedno prenašajte tako, da so čim bližje trupu.
- Namesto enega težkega kovčka za potovanje si omislite dva lažja in ju vlecite vsakega z eno roko.
- Kovček na kolesih potiskajte pred seboj in ne vlecite za seboj.
- Če nosite torbico v roki, izberite tako s kratkim ročajem in menjate roki, ko jo nosite.
- Poslovno torbo za čez eno ramo nosite diagonalno.
PREBERITE TUDI: TELOVADIMO: Vaje za razbremenitev in prekinitev sedečega dela (+ video z vajami) Koleno Največja zaščita za kolena je vzdrževanje primerne telesne teže, pravijo strokovnjaki. Pomembno je tudi razgibavanje in telovadba, saj le-ta hrani in krepi sklep.
- Vedno se obujte aktivnosti primerno. Na primer: planinske čevlje si preobujte, ko se vrnete k avtomobilu.
- Izogibajte se visokim petam, kolikor je mogoče.
- Če tečete, izberite copate z dobrim blaženjem, dobro podporo stopalnega loka in trdnim zadnjim delom, ki daje oporo peti.
- Če večji del dneva stojite, se pri tem premikajte (prestopajte se na mestu, naredite par korakov…)
- Pri delu na kolenih (hišna opravila, vrtnarjenje) nosite ščitnike za kolena ali sedite na pručki.
- Pazite na telesno držo – knjiga na glavi, ko se gibate doma, sploh ni slaba vaja, da se naučite pravilne vzravnane drže. Tudi sedite vzravnano.
Komolec Boleč komolec potrebuje počitek. Razbremenite ga tako, da bolj uporabljate druge dele roke ali si pomagajte s posebno oblikovanim povojem oziroma trakom za komolec.
- Špecerijo naložite v vreče, ki jih lahko nosite na rami ali uporabljajte posebej za to namenjene nakupovalne vozičke
- Težka bremena razdelite na več manjših, lažjih
- Ne telefonirajte tako, da slušalko držite z ramenom. Če pogovor traja dlje časa, menjajte roko s slušalko ali, kar je še bolje, uporabite slušalke.
- Teniški komolec ni samo težava športnikov. Povzročajo ga vse aktivnosti, pri katerih zvijamo zapestje, na primer uporaba izvijačev, čopičev in podobnega. Tudi tipkanje lahko povzroči bolečine v komolcu.
PREBERITE TUDI: TELOVADBA: Vaje proti bolečinam v vratu (VIDEO) Kolk in hrbet Lajšanje bolečin v kolku in hrbtu je odvisno od tega, kaj je vzrok zanje in za kakšen tip bolečine gre, za kronično ali akutno. Za hrbet je pomemben položaj med spanjem. Najpogostejši vzrok za kronične bolečine v hrbtu sta zdrs medvretenčne ploščice oziroma hernija diska (išijas) in ostehondroza. Išijas se kaže se z bolečino v križu, ki se širi v zgornji del noge. Trajna rešitev je operacija, ki jo danes opravljajo endoskopsko, bolnik pa gre domov že dan ali dva po posegu.
-Denarnico nosite kje drugje kot v zadnjem hlačnem žepu. Verjeli ali ne, prav to je pogosto vzrok na nelagodje v spodnjem delu hrbta.
- Če se zjutraj zbudite z bolečim hrbtom, je čas za ukrepanje. Poskusite spati v drugačnem položaju, na primer na hrbtu z vzglavnikom pod koleni ali na boku z vzglavnikom med koleni. - Mehko vzmetnico zamenjajte s tršo.
- Bremena dvigujte s koleni, ne s hrbtom.
-Ko se rekreirate (tečete ali hodite), se čim bolj izogibajte asfaltu.
-Skrbite za pravilno telesno držo.
- Dnevno delajte vaje za krepitev hrbtnih mišic.
- Med dolgo vožnjo delajte postanke vsako uro. Izstopite iz vozila in se na hitro sprehodite.
Zapestje in prsti Bolečine v dlaneh slabijo prijem in lahko otežijo preproste dnevne naloge. Najpogostejši vzrok za bolečine v prstih je artritis.
- Kuhinjske pripomočke zamenjajte s takimi, ki imajo širše ročaje ali oblogo za lažji oprijem.
- Ne pišite dolgih sporočil na telefon. Drobne tipke prstom niso prijazne. Daljše tekste pišite na »klasično« tipkovnico z običajno velikimi tipkami.
- Uporabljajte torbe ali kovčke, ki imajo na ročaju prostor za vseh pet prstov.
Viri:
Boston University
Next Avenue