Človeški možgani so zelo zakomplicirani. Sestavljeni so iz več sto milijard nevronov, odgovorni so za vse, kar delamo, mislimo. Če so možgani zdravi, je zdravo naše telo, lahko razmišljamo, se skoncentriramo. Možgani pa dnevno odmirajo, vsak dan odmre 85 tisoč možganskih celic. A to lahko zaustavimo.
Nevrolog Daniel Amen je posvetil svoje življenje raziskovanju možganov. Zanimalo ga je, kaj pospešuje in kaj zaustavlja procese staranja tega pomembnega organa. Kot opisuje, je imel tudi sam težave. Sicer ni kadil ali pil alkohola, je pa imel nekaj nezdravih razvad. Spal je le nekaj ur dnevno, pil je gazirano pijačo, imel preveč kilogramov in trpel zaradi kroničnega stresa.
»Ni mi bilo vseeno, svoje zdravje sem želel izboljšati,« pripoveduje. Odločil se je, da bo spremenil svoje vsakodnevne navade in pričel raziskovati delovanje možganov. V dvajsetih letih študija je z njim sodelovalo več kot 70 tisoč ljudi iz vsega sveta. Z raziskavo je dokazal, da lahko upočasnimo staranje možganov.
PREBERITE TUDI: Intervju s trenerko spomina: "Ukrepati, ko so že nastopile težave, je malo pozno"
Naše vsakodnevne navade lahko pozitivno ali negativno delujejo na naše možgane. Največjo škodo jim delamo, če dobimo udarec v glavo. Nevrolog trdi, da je najhujša poškodba možganov lahko udarec žoge v glavo. Sledijo alkohol, debelost, kajenje, visok krvni tlak, sladkorna bolezen, strupi iz okolice, pomanjkanje fizične aktivnosti, prekomerna količina kofeina, pomanjkanje spanca, stres, negativne misli.
Kako lahko sami pomagamo k boljšemu zdravju možganov?
Dr. Daniel Amen pravi, da lahko zaustavimo staranje možganov, če upoštevamo sledeče: Razmišljajmo pozitivno in se družimo s pozitivnimi ljudmi. Pozitivne misli namreč zdravijo možgane.
Vse življenje se moramo učiti in sprejemati nove izzive. Tako bodo možgani ves čas budni in v delovanju.
Pomemben je zdrav način življenja, bodimo zmerni pri pitju alkohola.
Pazimo pri prehrani, jejmo sadje in zelenjavo.
Tudi glasba ima pozitiven učinek na možgane, zato dr. Amen priporoča poslušanje glasbe.
PREBERITE TUDI: Test za možgane: Najdete število pet v desetih sekundah?
Vsakodnevno gibanje je zelo pomembno. Najmanj pol ure na dan si vzemimo za gibanje. Najbolje je, če se gibamo na prostem in dihamo sveži zrak.
Spanec je zdrav in pomemben. Spati moramo vsaj sedem ur na noč.
Boljše od vsakega antidepresiva je, če vsak večer v zvezek zapišemo tri stvari, za katere smo hvaležni, da so se nam čez dan zgodile. Pisanje pozitivnih misli je zelo zdravilno za naše možgane.
Meditirajmo.
Za konec pa priznani nevrolog pravi še, da je zelo pomembno, da se naučimo imeti radi samega sebe. »Pomembno je, da se sprejmete, da imate radi svoje telo. Imejte radi svoje možgane in jim nudite le najboljše,« svetuje.