Količina in vrsta živil, ki jih vsakodnevno zaužijemo, naj bi odločala o tem, ali bomo izgubili odvečno maščobo ali ne. Če pokurimo vse zaužite kalorije, potem se ne bomo zredili. Če zaužijemo več kalorij kot jih naše telo p0otrebuje, potem se prične nalagati odvečna maščoba.
Tudi gibanje naj bi igralo veliko vlogo pri vzdrževanju zdrave telesne teže. Gibanje pospešuje metabolizem, pomaga ohranjati dobro prebavo, kalorije se kurijo hitreje.
Kaj pa, če vse to delamo prav, hujšanje pa kljub temu ni uspešno?
Velik vpliv na to, ali bo hujšanje uspešno ali ne, imajo hormoni. Če je v našem telesu preveč hormona kortizola, to je hormon, ki se izloča, če smo pod stresom, se to pozna tudi na našem zdravju, na našem počutju in tudi pri hujšanju.
Kako zmanjšati raven hormona kortizola?
S spanjem. Če spimo dovolj dolgo, če smo spočiti in polni energije, se bo raven hormona kortizola znižala. Nižja raven hormona kortizola pa pomeni tudi bolj uspešno hujšanje.
Strokovnjaki priporočajo, da se na spanje pričnemo pripravljati že dve uri prej. Poskrbimo, da nas določeni glasni zvoki ne motijo, utišamo mobilni telefon, televizijo, se sproščamo, si pripravimo kopel, spijemo topel zeliščni čaj in podobno.
Vse to pripomore, da je v našem vsakdanu manj stresa, manj hormona kortizola. Tako bo hujšanje bolj uspešno, imeli bomo več energije in posledično tudi več motivacije za zdravo življenje.
Ne pozabite, da nezdrava prehrana, pomanjkanje gibanja in preveč kilogramov vodijo v številne bolezni, med njimi bolezni srca in ožilja, sladkorne bolezni.