"26. november je mednarodni dan pomanjkanja železa, ob katerem ozaveščamo o pomenu železa za naše zdravje in dobro počutje ter resnih posledicah, ki jih ima lahko pomanjkanje železa za naše zdravje,” poudarjajo pri Društvu za zdravje srca in ožilja.
Železo ima ključno vlogo pri tvorjenju rdečih krvnih celic
Naše telo železo nujno potrebuje, če ga nimamo dovolj, ne more delovati pravilno. Železo ima pomembno vlogo pri tvorjenju rdečih krvničk, pri delovanju srca, skeletnih mišic, krepi imunski sistem, pomaga ohranjati visoko raven energije in pomaga, da naši možgani delujejo pravilno.
Slabokrvnost se lahko kaže tudi z nepravilnim bitjem srca – z aritmijami. Kadar se pojavijo težave s slabokrvnostjo, mora srce črpati več krvi, da nadoknadi pomanjkanje kisika v krvi. Posledično lahko pride do povečanega srca ali srčnega popuščanja.
Slabokrvnost je pogosta težava žensk pred menopavzo
Pomanjkanje železa je zelo pogost pojav, z njim se sooča kar tretjina svetovnega prebivalstva. Prizadene lahko vse, pogosteje pa imajo z njim težave ženske, ki so noseče ali pred menopavzo. V Evropi ima težave slabokrvnostjo kar 33 odstotkov žensk pred menopavzo.
Pomanjkanje železa vpliva na naše zdravje
"Ko so zaloge železa v telesu majhne ali jih sploh ni več, lahko to zelo vpliva na vse vidike našega življenja – na presnovo, duševno in telesno zdravje, delovno produktivnost in celo na spolno funkcijo. Posledica pomanjkanja železa je slabša oskrba organov s kisikom, ki je nujno potreben za njihovo normalno delovanje," poudarjajo pri Društvu za zdravje srca in ožilja in dodajajo še, da "kljub temu, da lahko po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije pomanjkanje železa vodi do kar 30-odstotnega zmanjšanja produktivnosti, se tega premalo zavedamo. Zato je ozaveščanje o pomenu železa za naše zdravje in dobro počutje izjemno pomembno."
Posledice, ki nastanejo zaradi pomanjkanja železa in slabokrvnosti so slabša kakovost življenja, manjša storilnost, zapleti v nosečnosti, povečano tveganje za srčno-žilne zaplete, slabši izidi zdravljenja kroničnih bolezni, povečano tveganje za nastanek osteoporoze, zmanjšane kognitivne funkcije (povečana razdražljivost, motena koncentracija, otežena presoja, zmedenost), povečano tveganje za nastanek demence, podaljšano bolnišnično zdravljenje kroničnih vnetnih bolezni … Če slabokrvnosti ne zdravimo, lahko ta privede tudi do resnejših težav, do bolezni srca.
Kakšni so znaki, ki lahko nakazujejo na slabokrvnost?
Znaki, ki nakazujejo, da nam primanjkuje železa se kažejo na različne načine. Najpogostejši so:
• simptomi, ki jih občutimo: mrazenje, sindrom nemirnih nog, žvečenje ledu, želja po uživanju neobičajnih snovi, mentalna utrujenost
• simptomi, ki jih vidimo: razjede v ustih, modrice, bleda koža, krhki nohti, izpadanje las
• simptomi, ki nas upočasnijo: pomanjkanje energije, poslabšanje sluha, glavoboli, dovzetnost za okužbe, kratka sapa.
Krvna slika
Da nam primanjkuje železa in da smo anemični, ugotovimo z laboratorijskimi preiskavami krvi. Osnovna laboratorijska preiskava je hemogram ali krvna slika. Z razvojem pomanjkanja železa se najprej zmanjša vrednost feritina in šele nato vrednost hemoglobina. Pomemben laboratorijski kazalec anemije je tudi zmanjšanje povprečnega volumna eritrocitov.
Zdravljenje je odvisno od vzroka
Način zdravljenja anemije zaradi pomanjkanja železa je odvisen od vzroka. Vedno najprej zdravimo osnovni vzrok (npr.: krvavitev iz prebavil), temu pa sledi zdravljenje pomanjkanja železa z zdravili z železom v obliki tablet ali sirupa, intravenskimi zdravili železa ali ob hudi anemiji s transfuzijami eritrocitov.
Vir: Društvo za zdravje srca in ožilja