Srčno popuščanje je ena od najbolj pogostih srčnih bolezni, še posebej pri starejših od 60 let. Bolniki z zmernim popuščanjem srca so bolj kot splošna populacija ogroženi za duševne težave. Pogosteje imajo negativne misli, strah jih je prihodnosti in imajo napade panike, še posebej če gre za ženske. Sami zase pogosteje rečejo, da je njihovo zdravje slabo.
Srčno popuščanje nastopi, ko srce ni več zmožno prečrpati dovolj krvi za ustrezno preskrbo vseh organov. Vzrok zanj je oslabelost srčne mišice, bolezen pa predstavlja velik javnozdravstveni problem: umrljivost je velika, število bolnikov pa skokovito narašča.
»Percepcija lastnega fizičnega in psihičnega zdravja ima poleg osebnostnih lastnosti izjemno velik vpliv na izid zdravljenja,« pojasnjuje dr. Paula Mommersteeg iz Univerze v Tilburgu, ki je opravila študijo. »Zelo so nas presenetile razlike med spoloma. Nismo pričakovali, da bi lahko bile tako pomembne,« je na predstavitvi rezultatov študije še povedala Mommersteegova. Dodala je, da bi negativen odnos od sebe morali uvrstiti med potencialne dejavnike tveganja za bolezni srca.
V študijo so zajeli več kot 500 bolnikov z zmernim srčnim popuščanjem ter več kot 1300 ljudi, ki srčnega popuščanja niso imeli. Vsi so bili stari od 52 do 70 let. Znanstveniki so jih prosili, naj s pomočjo posebnega vprašalnika ocenijo svoje duševno in telesno zdravje. Med srčnimi bolniki je bilo več anksioznosti, negativnih misli in občutka socialne izključenosti kot v kontrolni skupini, svoje zdravje pa so na splošno ocenjevali kot slabo.
Viri:
U.S. National Heart, Lung, and Blood Institute
Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes