Ženske, stare med 19 in 50 let, potrebujejo 18 miligramov železa na dan – 27 miligramov, če so noseče –; moški 8 miligramov.
Od vseh pomanjkanj mikroživil je ravno pomanjkanje železa tisto, ki je najbolj pogosto, ugotavljajo strokovnjaki. Svetovna zdravstvena organizacija ocenjuje, da je polovica vseh 1,62 milijarde primerov anemije – stanja, za katerega je značilno pomanjkanje zdravih rdečih krvničk – posledica pomanjkanja železa. Običajnih simptomov je več – utrujenost, vrtenje v glavi, bledica, hitro upehanje –, obstajajo pa tudi manj običajni.
1. Tek, a ne po hrani. Strokovnjaki še vedno ne vedo, zakaj, a ljudi, ki jim resno primanjkuje železa, pogosto premamijo stvari, ki niso hrana: prst, glina, karton, čistilna sredstva, …
2. Krhki nohti in v obliki žlice. Četudi se zdijo ločeni od telesa, veliko povedo o zdravju. Če so nohti na vrhu vdrti, torej v obliki žice, in krhki, bi to lahko bil pokazatelj pomanjkanja železa.
3. Suhe in razpokane ustnice. Mrzle zime, suh zrak in oblizovanje naredijo svoje. Ljudje s premalo železa pa imajo povsem drugačno izkušnjo, saj jim razpokajo kotički ust. Kar zelo otežuje prehranjevanje, smejanje in celo vpitje.
4. Nemirne noge. Marsikdo takoj, ko sede, začuti potrebo po premikanju nog. Ljudje s sindromom nemirnih nog se tako počutijo neprestano. Zakaj, zdravniki ne vedo. Nekatere raziskave so nakazale, da bi lahko eden od razlogov bilo pomanjkanje železa.
5. Otekel jezik. Jezik oteče do te mere, da brbončice izginejo z njegove površine in se zdi povsem gladek. Oteklina otežuje žvečenje, požiranje in celo govorjenje. Tudi v tem primeru bi lahko bilo krivo pomanjkanje železa.
6. Potreba po ledu. Čeprav razlogi zanjo niso znani, strokovnjaki domnevajo, da žvečenje ledu 'prebuja' ljudi, ki imajo premalo železa (običajno so utrujeni), oziroma da blaži njihove otečene jezike. Kakorkoli že, potreba po ledu velja za enega najpogostejših simptomov pomanjkanja železa.