Izvajalec zdravstvene dejavnosti bo moral od sobote dalje zagotoviti, da bolnik v čakalnici na pregled ne čaka dlje od pol ure. Bolnik bo moral prejeti izvid takoj oziroma najpozneje v sedmih dneh po opravljeni zdravstveni storitvi.
V soboto je začela veljati novela zakona o pacientovih pravicah, s katero se med drugim na področju napotitev uvaja vmesna stopnja nujnosti - zelo hitro. Napotnice bodo sicer imele še vedno stopnje nujnosti nujno, hitro in redno, poleg njih pa še zelo hitro. Zaenkrat sicer še ni znano, kakšni bodo najdaljši čakalni časi za te stopnje nujnosti.
V kolikem času bo moral bolnik predložiti napotnico?
Od sobote bo tako moral bolnik z napotnico s stopnjo nujnosti nujno izvajalcu zdravstvene dejavnosti predložiti napotnico najpozneje naslednji dan. S stopnjo nujnosti zelo hitro jo bo moral predložiti v petih dneh, s stopnjo nujnosti hitro ali redno pa v 14 dneh po izdaji. Izvajalec zdravstvene dejavnosti pa bo moral zagotoviti, da bolnik v čakalnici na storitev ne čaka dlje od pol ure. Ta omejitev pa ne velja za bolnike, ki niso naročeni, in za bolnike, ki zamudijo na termin.
Obveznosti bolnika
Bolniki bodo morali po novem deset dni pred načrtovanim posegom ali specialističnim pregledom izvajalcu sporočiti svojo morebitno odsotnost. Poznejša odpoved termina je dopustna le iz bolnikovih objektivnih razlogov.
Če bolnik ne bo pravočasno odpovedal udeležbe pri posegu ali pregledu, ga bodo črtali s čakalnega seznama, ponovno pa ga bodo pri istem izvajalcu za isto storitev nanj lahko uvrstili po treh mesecih.
Izvid najpozneje v 7 dneh, v nekaterih primerih takoj
Bolnik bo moral prejeti izvid takoj oziroma najpozneje v sedmih dneh po opravljeni zdravstveni storitvi. V nujnih primerih, tudi med zdravljenjem malignega obolenja, pa se izvid izda takoj.