Če tudi vi živite nekje v predmestju, na podeželju, potem je to za vas slaba novica.
Ni pomembno, ali živite v mestu ali na vasi, v primerjavi z nekom, ki živi v planinah, imate veliko večjo možnost za razvoj pljučnega raka, potrjujejo nove študije.
Pomembno je, kakšen zrak dihamo vsak dan
Poleg kajenja, smoga in radioaktivnih snovi je eden glavnih razlogov, zakaj ljudje iz določenih območij pogosteje zbolevajo za rakom, zrak, ki ga dihamo.
Dejstvo je, da je dokaj pomembno, na kateri nadmorski višini živite. Zrak v nižinah je gostejši in bogatejši s kisikom. Kisik pa je v večjih količinah lahko škodljiv.
Če je v našem telesu preveč kisika, se lažje sproščajo svobodni radikali, ki pa so rakotvorni. Ti aktivni atomi pa lahko naredijo našemu telesu škodo, poškodujejo naše DNK celice. Poškodujejo se lahko izvorne celice, s tem pa lahko pride do raka. Ker so pljuča organ, ki je povezan s kisikom, je najpogostejša oblika takšnega procesa pljučni rak.
Najbolje je živeti na nadmorski višini nad 1.000 metrov
Zato strokovnjaki potrjujejo, da je na višji nadmorski višini življenje veliko bolj zdravo. Če je v zraku manj kisika, je manj možnosti, da pride do te hude bolezni, poleg tega pa se v ozračju, kjer je kisik redkejši, tudi pljuča bolj krepijo, saj se bolj trudijo pri dihanju.
Ameriški znanstveniki, ki so to študijo izvedli, so ugotovili, da je nad nadmorsko višino tisočih metrov veliko manj ljudi, ki zbolevajo za rakom, kot na nižjih nadmorskih višinah.