Oves - kraljevska in univerzalna žitarica

Moje zdravje > Prehrana | piše: Helena Primic | 31.10.2023
Oves lahko v kuhinji uporabite na številne načine, ne le v obliki kosmičev za zajtrk. Preverite, zakaj je to starodavno žito tako zelo dragoceno in kakšne jedi lahko pripravite iz njega. Dodani tudi recepti!
Oves predstavlja bogat vir magnezija, kalija, cinka, železa, selena in mangana, vsebuje pa tudi vitamine B1, B2, D in E. (Foto: Freepik.com)
Oves predstavlja bogat vir magnezija, kalija, cinka, železa, selena in mangana, vsebuje pa tudi vitamine B1, B2, D in E. (Foto: Freepik.com)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila

Oves spada med najbolj hranljive in zdravju prijazne žitarice. Vsebuje namreč ogromno vlaknin, ki se v ovsu nahajajo v odličnem razmerju (55 odstotkov topnih in 45 odstotkov netopnih), prav tako pa vsebuje za žito nadpovprečne količine beljakovin.

Poleg tega predstavlja bogat vir magnezija, kalija, cinka, železa, selena in mangana, vsebuje pa tudi vitamine B1, B2, D in E.

Oves pa je tudi odličen pomočnik, ko gre za zdravje. Pomaga namreč obvladati stres in živčno izčrpanost, lajša pa tako nespečnost in glavobole kot tesnobo in depresijo. Prav tako znižuje holesterol, krvni tlak in sladkor v krvi ter razstruplja črevesje in obnavlja organizem, če naštejemo le nekaj njegovih zdravilnih lastnosti.

Vsekakor več kot dovolj razlogov, da ga vsakodnevno umestimo na jedilnik!

 

Pripravite ovsene kosmiče za zajtrk na različne načine

Ovseni kosmiči so vsekakor zdrav zajtrk, pa četudi jih jeste za zajtrk prav vsak dan. Da pa zajtrki vendarle ne bodo preveč enolični, se poigrajte z dodatki.

Enkrat ovsenim kosmičem dodajte sadje, drugič med, tretjič namesto mleka jogurt ali rastlinski napitek, lahko pa jih mešate tudi z drugimi žiti (na primer proseno kašo ali amarantom) ali jih vmešate v zelenjavno-sadne smutije.

Za zdravje so najboljši ovseni kosmiči, ki niso predelani in toplotno obdelani, še bolje pa je, da so ekološkega izvora.

Še hranljivejši in veliko bolj polni vlaknin pa so ovseni otrobi, ki vsebujejo le zunanjo lupino ovsenega jedra, torej esenco zrna rastline. Otrobov se praviloma ne kuha, temveč jih lahko uporabite kot dodatek jogurtom, mafinom, smutijem, omletam ipd. Zaradi svoje fine strukture so bolj izpostavljeni žarkosti, zato je priporočljivo, da jih shranjujete v temnem in hladnem prostoru.

 

Ovsena moko lahko naredite kar sami doma!

Sveža ovsena moka je odlična za pripravo polpetov, palačink, piškotov in peko kruha ter je odlična alternativa za vse, ki ste prenehali uživati belo moko.

Ali ste vedeli, da jo lahko na zelo enostaven način naredite kar sami doma? Potrebujete le ovsene kosmiče (najbolje ekološkega izvora), sekljalnik ali mlinček za kavo in fino cedilo.

Najprej v sekljalniku, ki ga napolnite do dve tretjini, na največji hitrosti ovsene kosmiče sekljajte približno dve minuti. Nasekljano vsebino nato s tresenjem »precedite« skozi fino cedilo tako, da na cedilu ostanejo grobi delci, v posodi pa ovsena moka. Grobe ostanke dodajte preostalim ovsenim kosmičem in ponovite postopek sekljanja dokler vam ne zmanjka ovsenih kosmičev.

S sekljalnikom boste dobili ovseno moko, ki bo na otip sicer podobna ostri moki, vendar pa nima lastnosti ostre moke, zato jo lahko uporabite tako za peko kruha kot slaščic. Če vendarle želite bolj mehko ovseno moko, namesto sekljalnika uporabite mlinček za kavo oziroma sladkor.

 

Za zgostitev, enolončnico in sladice

Univerzalna pa ni samo ovsena moka, temveč tudi ovseni kosmiči, iz katerih lahko pripravite številne jedi, na katere po navadi niti ne pomislimo.

Z ovsenimi kosmiči lahko zgostite juhe, omake in prikuhe ali skuhate ovseno enolončnico. Ovsene kosmiče (lahko tudi ovseno moko ali zdrob) stresite v vročo vodo, primešajte drobno sesekljano zelenjavo in kuhajte približno 20 minut. Na koncu dodajte še začimbe in hranljiva ovsena enolončnica je pripravljena.

Svojo družino pa lahko presenetite tudi s posebno sladico - ovsenimi kroglicami, ki jih pripravite povsem brez peke. Ovsenim kosmičem dodajte 100% kakav (najbolje ekološki), sladkor (namesto trsnega je bolje uporabiti kokosovega ali kakšno drugo naravno sladilo), drobno sesekljane rozine, lešnikova, mandljeva in/ali orehova jedrca in toliko vode, da dobite lepljivo maso. Vse skupaj močno pregnetite, iz mase oblikujte kroglice in jih povaljajte v kokosovi moki.

 

In še recept za piškote iz ovsenih kosmičev

Potrebujete:

  • 1 kg ovsenih kosmičev
  • 20 dag moke (pirine, kamutove, riževe, lahko tudi ovsene …)
  • 25 dag masla ali kokosove maščobe
  • 15 dag sladkorja ali drugega naravnega sladila
  • 2 jajci
  • 1 pecilni prašek

Priprava:

Vse sestavine zamesite v testo, ki ga pustite počivati dve do tri ure. Po največ treh urah iz testa oblikujte kroglice ali hlebčke in jih pecite pri 220 stopinjah Celzija do zlato rumene barve.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

4 najmočnejša protibolečinska zelišča iz ljudske medicine

Saj poznate tisti rek „za vsako bolezen rož'ca raste“? ...

Recepti za zdrava kosila: Losos na žaru s šparglji

Recepti za zdravo kosilo! Zdrava prehrana je ključ do b...

6 navad, ki povečujejo tveganje za demenco in Alzheimerjevo bolezen

Strokovnjaki opozarjajo pred navadami, ki uničujejo naš...

Kako skuhamo najboljšo mineštro?

Zelenjavna mineštra je prava paleta okusov, ki v sebi s...

Recept: Pomladna enolončnica (s čemažem, regratom in koprivami)

Ideje za kosilo: Pomladna enolončnica je samostojna jed...

Potica – kako spečemo najboljšo potico?

Tradicionalna slovenska potica je pečena v potičniku, t...

Recepti: Velikonočne jedi s hrenom

Velika noč je čas, ko na mize postavimo najboljše jedi,...

Recepti: 3 najboljše juhe iz čemaža

Čemažu pravimo tudi divji česen, saj zelo spominja na p...

Če boste jedli to hrano, bodo vaši možgani, srce in ožilje za vedno zdravi

Študije kažejo, da je to tista hrana, ki podpira zdravj...

Intervju z dr. Katjo Rebolj: Divje rastline - učinkovitost, uporaba in hranilna vrednost

Tokrat smo se z dr. Katjo Rebolj, doktorico biokemije, ...

RECEPT: Medenkoti - zdravi bonbončki za vnuke

Bi se tudi vi radi izognili negodovanju, da svoje vnučk...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Marija Hrvatin

Marija Hrvatin
pisateljica, kolumnistka


"Življenje je preveč lepo, da bi ga zatemnila z nepomembnostmi; v tej zgodbi je zdravje biser, ki ima neprecenljivo vrednost tukaj in zdaj. "

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2025 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.