Veliko sta si dopisovala, ko pa ga je skušala poklicati prek videoklica, ji to nikoli ni uspelo. Nekega dne je prejela sporočilo, da potrebuje denar za hčerkino operacijo...
Seveda ni oklevala in je takoj nakazala denar na račun, ki ji ga je posredoval. Nato je vedno znova našel razloge, zakaj potrebuje denar, Anica pa mu je seveda želela pomagati. Ob podpori bližnjih je s časom le spoznala, da je bila žrtev dobro organizirane prevare in da mora nujno prekiniti vso komunikacijo z goljufom, za katerega je bila prepričana, da je njena velika ljubezen.
Spoznavanje na spletu je postalo nekaj povsem vsakdanjega. Tudi če osebe še ne poznamo "v živo", pa po urah pogovorov vseeno dobimo občutek, da ji lahko zaupamo. Ko se enkrat vzpostavi zaupanje, pa sledijo dramatični zasuki in prošnje za denar.
Začne se na družbenih omrežjih
Po izkušnjah slovenskega centra za odzivanje na kibernetske incidente SI-CERT so žrtve takšnih goljufij najpogosteje osamljene, ovdovele ženske.
Center SI-CERT obravnava vsako leto okoli 50 takšnih prevar, skupno jim je visoko finančno oškodovanje. Povprečno oškodovanje v letu 2022 je znašalo kar 31.000 evrov. V nemalo primerih žrtve izgubijo vse življenjske prihranke, nepremičnine, najbolj boleče pa je spoznanje, da je vse bila laž. Začetek zgodbe je v vseh primerih enak - tujec s privlačnimi fotografijami pošlje prošnjo za prijateljstvo in prične z dopisovanjem. Izdaja se za šarmantnega vojaka, marinca na misiji, zdravnika ali delavca na naftni ploščadi.
Je odličen manipulator
Točno ve, kateri gumb mora pritisniti, da bo vzbudil sočutje in navezal tesen stik. Predstavi se kot vdovec z majhnim otrokom in prizna, da je izredno osamljen. Z žrtvijo deli svojo tragično življenjsko zgodbo, da bi navezal čim bolj intimen odnos. Pogovor vedno poteka samo prek klepeta, videoklicu pa se izogiba z različnimi izgovori o nevarnosti, pomanjkanju časa … Da bi podkrepil svojo zgodbo, pošilja (ukradene) fotografije in celo kopijo osebnega dokumenta.
Sledi prošnja za denar
Ko po mesecih dopisovanja naveže dovolj trden odnos, jo prosi za denar. Običajno potrebuje pomoč pri plačilu zdravljenja hudo bolnega otroka ali stroškov poti domov. Če mu žrtev denar nakaže, se bo še bolj trudil z vzdrževanjem čustvene vezi, da bi od nje dobil še več denarja.
Sled za denarjem izgine
Goljufi denar preusmerjajo na račun t. i. denarne mule, ki ga po prejemu, takoj prenakaže naprej, zato mu je nemogoče slediti. Njihova imena so izmišljena, profili na družbenih omrežjih pa lažni, podkrepljeni z ukradenimi fotografijami. Tudi osebni dokument je verjetno pridobljen v neki drugi prevari ali ponarejen. Njihov pregon je nemogoč tudi zato, ker ti goljufi večinoma prihajajo iz držav podsaharske Afrike.
Zgodi se lahko komurkoli
Čeprav goljufi po navadi prežijo na osamljene starejše ženske, moški niso nič bolj imuni na to obliko prevare. Misleč, da se pogovarjajo z mlado in privlačno tujko, ravno tako padejo na prevaro in nakažejo denar.
Kaj je pri tem pomembno?
Važno je, da znamo prepoznati prevaro. Tudi, če si že nekaj časa dopisujete z nekom, ki ustreza zgoraj opisanemu profilu goljufa, je izredno pomembno, da z njim prekinete čisto vso komunikacijo. Zaupajte bližnjim in pri njih poiščite podporo. Enako pomembno je, da znamo sami prisluhniti in svetovati osebi, ki se je znašla v prevari.
Prek spleta nikoli ne nakazujte denarja ljudem, ki jih ne poznate. Naj bo zgodba še tako tragična – če vas kontaktira nekdo in vas prosi za denar, vas želi oškodovati. Če niste prepričani, vprašajte za nasvet, saj lahko ostanete brez vsega.
Več pojasnil o ljubezenski prevari najdete na portalu www.varninainternetu.si
Na strani so tudi natančna navodila, kako lahko preverite fotografijo, ki vam jo nekdo pošlje:
https://www.varninainternetu.si/obrazi-lazne-ljubezni-prek-spleta-prevara-ki-pustosi-srca-in-denarnice/
https://www.varninainternetu.si/ljubezenska-prevara/
Video: https://www.youtube.com/watch?v=_s2VsnADypI
Na posnetku spodaj si lahko ogledate, kako poteka prevara na spletu: