Če kupujete vodo v plastenki, preverite, iz česa je plastenka narejena. Na nalepki ali na dnu vsake plastenke je trikotnik s številko v sredini, ki nam pove, ali je plastenka zdravju škodljiva. Najnevarnejše plastične embalaže so tiste z oznakami 1, 3, 6 in 7.
1 - PET (ali PETE)
To oznako imajo plastenke, ki so namenjene enkratni uporabi. Pri njih obstaja nevarnost, da sproščajo potencialno nevarne snovi kot so antimon, acetaldehid, BPA in DEHA, zato se jih je najbolje izogibati. Omenjene snovi lahko vplivajo na delovanje hormonov v telesu, spojina DEHA pa je na seznamu morebitno rakotvornih snovi.
3 - PVC
Pri plastenkah s to oznako obstaja nevarnost, da se v vodo sproščata strupeni kemikaliji (DEHP in bisfenol-A), ki motita delovanje hormonov in žlez z notranjim izločanjem.
6 - PS
Pri tej oznaki obstaja nevarnost pred stirenom, snovjo, ki povzroča glavobole, omotičnost, utrujenost in zmedenost. Najpogosteje se ta vrsta plastike uporablja za izdelavo kavnih skodelic za enkratno uporabo in za embalažo hitre prehrane.
7 - PC/PLA
Plastenka s to oznako je najslabši izbor, saj je narejena s kemikalijo BPA. Večja izpostavljenost tej kemikaliji povečuje tveganje za sladkorno bolezen, hibe pri rojstvu, benigne tumorje v materničnem tkivu, raka na prsih, pri moških pa povečuje možnost raka na prostati in zmanjšuje količino semenske tekočine. Ta vrsta plastike se uporablja za izdelavo bidonov, pisarniških aparatov za vodo in celo plastenk za dojenčke.
Plastenke, narejene iz materialov, ki ne sproščajo kemikalij v vodo, pa imajo v trikotniku oznako 2, 4, 5, označene pa so tudi z oznakami PP, HDP, LDPE ali HDPE.