Ob branju zavez v koalicijski pogodbi se ustvarja vtis, da se upokojencem obetajo boljši časi. Ker pa se bo večina obljub zaradi prevelikega finančnega zalogaja morala uvajati na daljši rok in ob točno določenih pogojih, lahko zapišemo, da se v žepih upokojencev spremembe prihodnje leto še ne bodo poznale, piše Tanja Fajnik Milakovič v Večeru.
Poglejmo samo usklajevanje pokojnin. Te bi se tudi brez koalicijske pogodbe februarja prihodnje leto redno uskladile. Smešno je sicer, da si to nekateri novi stari politični veljaki štejejo celo za uspeh, pozabljajo pa na zapisano v pokojninskem zakonu, kar bi moralo veljati, pa zaradi varčevanja ni. Ob rednem zvišanju lahko tako upokojenci prihodnje leto računajo še na 1,5-odstotno izredno zvišanje pokojnin po koalicijski pogodbi.
Tudi izplačilo letnega dodatka vsem upokojencem v dveh višinah bi morali upokojenci dobivati že vsa leta nazaj. Pa ga niso.
Podobno je tudi s predvidenim dvigom prispevne stopnje. Ta utegne biti velik šok za delodajalce, saj bi se stroški dela v štirih letih zvišali za tri odstotke. Vprašljivo je, ali se bodo o tem sploh zedinili.
Če potegnemo črto pod koalicijsko pogodbo, bi že prihodnje leto potrebovali dodatnih 525 milijonov evrov. Brez redne uskladitve in obljubljenega dviga vdovskih pokojnin, seveda. Da morebitne reforme invalidskih pokojnin, na katere so tudi tokrat koalicijski partnerji pozabili, niti ne prištevamo, sklene komentatorka.