Nagradne igre in poceni izdelki
Gotovo ste kdaj naleteli na kakšno nagradno igro na spletu ali pa se vam je na ekranu pokazalo okence, da ste srečni dobitnik nagrade. S to preprosto metodo goljufi pridobijo občutljive podatke, kot je denimo vaša telefonska številka in seveda podatki kreditne kartice. A kako jim to uspe?
Tovrstne lažne nagradne igre je pogosto moč zaslediti na Facebooku. Navadno obljubljajo bogate nagrade ali denarne bone v zameno za komentar pod objavo. Ko objavo komentirate, vam pošljejo zasebno sporočilo z neko povezavo, ki jo morate klikniti, da lahko sodelujete v nagradni igri.
Te strani vedno kopirajo podobo znanih trgovcev in znamk. Goljufi zlorabijo ime in podobo neke znane trgovine, da pritegnejo večjo pozornost in vzbujajo več zaupanja uporabnikov.
Na povezavi morate v obrazec vpisati svoje podatke, med njimi tudi podatke kreditne kartice. Če kliknete na tako povezavo, je nujno, da preberete drobni tisk. Tam namreč piše, zakaj potrebujejo podatke vaše kreditne in kaj v resnici izpolnjujete. Tako boste videli, da se s posredovanjem podatkov v resnici naročite na neko nepotrebno storitev, ki pa vas bo drago stala. Goljufijo zato imenujemo tudi prevara s skrito naročnino.
V tem primeru lahko v drobnem tisku preberemo, da nas bo naročnina stala 26 € na mesec. Od teh storitev pa se je skoraj nemogoče odjaviti. O nagradi, ki naj bi jo prejeli, pa niti besede.
Poleg nagradnih iger, so predvsem na Facebooku zelo pogoste lažne odprodaje izdelkov in bele tehnike po izredno ugodnih cenah. Obravnavali smo primere vse od kuhinjske posode, električnih koles, računalnikov, pa tudi potovalnih kovčkov, ki so menda ostali na ljubljanskem letališču. Seveda nič od tega ni res. Goljufi v objavo navadno zapišejo, da imajo izdelki kako manjšo napako, zaradi česar jih ne morejo prodati, ali pa da morajo izprazniti skladišče.
PREBERITE TUDI: Halo, kličejo goljufi! Kako vam z računa ukradejo denar?
Če kliknete oz. komentirate objavo, vas – podobno kot pri lažnih nagradnih igrah – prek povezave preusmerijo na lažno spletno stran za vpis podatkov kreditne kartice.
Take ponudbe se vedno izkažejo za neresnične, zato se jim kar se da na daleč izognite. Tudi vsi komentarji pod objavo, ki hvalijo izdelke, so lažni in jih pišejo goljufi sami.
Sporočila v imenu banke
Goljufi lahko zelo enostavno ponaredijo pošiljatelja elektronskih in SMS-sporočil. Tako lahko dobite sporočilo, ki je videti, kot bi ga poslala banka. Lažna sporočila v imenu banke največkrat navajajo, da morate nujno posodobiti podatke, sicer ne boste mogli uporabljati bančnih storitev. V sporočilu je vedno spletna povezava, ki vas preusmeri na stran, ki je lahko videti zelo podobno, kot spletna stran vaše banke. Tudi prijavni obrazec je lahko tako dobro ponarejen, da sploh ne opazite razlike.
Primer lažnega sporočila v imenu banke, v katerem silijo v vpis podatkov prek povezave.
Obrazec za vpis podatkov lahko izgleda zelo prepričljivo, zato v mobilno ali spletno banko nikoli ne vstopajte prek povezave, ki jo prejmete v sporočilu.
Bistveno, kar morate vedeti pa je, da vam vaša banka nikoli ne bo poslala sporočila s povezavo, prek katere morate vpisati svoje podatke. Zato lahko vsako sporočilo, v katerem vas prosijo, da prek povezave vpišete podatke, mirno izbrišete.
PREBERITE TUDI: Zaščitite se pred zlorabo! Naučite se varno uporabljati pameten telefon
Sporočila v imenu Pošte Slovenije in dostavnih podjetij
Prevaranti lahko enostavno ponaredijo tudi sporočila, da so videti, kot bi vam jih poslala Pošta ali katero drugo dostavno podjetje. V primeru, da ne pričakujete nobene pošiljke, vam je sporočilo samo po sebi sumljivo. Če pa čakate na pošiljko, lahko tako sporočilo hitro zamenjate s pravim.
V sporočilih pogosto zapišejo, da morate nujno posodobiti svoj naslov oz. nekaj malega doplačati za ponovno dostavo pošiljke. V sporočilu je tudi povezava, ki vodi na lažno spletno stran za vpis podatkov.
Lažni sporočili vsebujeta povezavo, prek katere morate vpisati svoje podatke. Tega ne počnite nikoli.
Tudi v tem primeru je ključno, da se zavedate, da vas pošta ali katerokoli drugo dostavno podjetje, nikoli ne bo pozivalo, da prek povezave v sporočilu vpišete podatke kreditne kartice.
Lažne spletne trgovine
Če nakupujete v lažni spletni trgovini, so vsi podatki, ki jih tam vpišete, posredovani prevarantom. Tako je tudi s podatki vaše kreditne kartice. Zato je izredno pomembno, da veste, kam vpisujete svoje podatke in ali je spletna trgovina resnična in zaupanja vredna. Pri tem pa ne pozabite, da plačilo po povzetju ne predstavlja popolne zaščite pred prevaro v lažni spletni trgovini. V paketu, za katerega morate plačati odkupnino, se lahko skriva nekaj čisto drugega, kot to, kar ste naročili.
Če je lažna spletna trgovina, je lažen tudi plačilni obrazec. Zato je pred nakupom vedno treba preverite, če je trgovina zaupanja vredna.
PREBERITE TUDI: Nakupujete preko malih oglasov? Preverite oblike prevar, ki se pojavljajo
Brez skrbi
Prevaranti so prebrisani in neprestano preizkušajo nove načine, kako bi vas prepričali, da jim posredujete podatke. A že z malo znanja, se jim lahko enostavno izognete. Da boste mirni, si zapomnite, da nihče nič ne da zastonj, tudi če tako piše na internetu, da v mobilno ali spletno banko nikoli ne vstopajte prek prejetih povezav, da prek povezave v sporočilu nikoli ne vpisujte svojih podatkov in vedno preverite, če lahko zaupate spletni trgovini.
Več nasvetov za varnost pa lahko vedno najdete na spletni strani in Facebook profilu Varni na internetu.