Oblike prevar pri nakupovanju prek spletnih oglasov
Najpogosteje uporabljena taktika lažnih prodajalcev na malih oglasih je, da kupcu z lažnimi potrdili dostavnih služb dokazujejo, da je njihov artikel na poti. S tem pa ga prepričajo tudi v nakazilo kupnine.
Goljufi lahko zlorabijo tudi povsem legitimne storitve, ki so namenjene ravno večji varnosti kupca. Ena izmed takih je storitev Brez skrbi, ki jo je lansirala Bolha.com. Pri prevari je bistveno, da goljufi komunikacijo preusmerijo izven uradnega kanala. Med pogovorom o nakupu vas prosijo za telefonsko številko, potem pa vam pošljejo SMS-sporočilo. V sporočilu je povezava za nakazilo denarja. Če tja vpišete podatke kreditne kartice, jih posredujete goljufu, ki lahko kartico zlorabi. V tem primeru nemudoma kontaktirajte svojo banko.
FOTO: Primer SMS-sporočila za krajo podatkov
Pomembno je vedeti, da vam za uporabo storitve Brez skrbi na portalu Bolha.com ni potrebno posredovati ničesar: ne telefonske številke, ne naslova elektronske pošte, ne številke kreditne kartice.
PREBERITE TUDI: Halo, kličejo goljufi! Kako vam z računa ukradejo denar?
Koraki pred nakupom prek malih oglasov
Preverite prodajalca: pri tem si lahko pomagate s pregledom ocen in komentarjev drugih kupcev, če so na voljo. A zavedati se morate, da so ocene in komentarji lahko lažni.
Prodajalca na malih oglasih preverite tako, da vpišite ime, uporabniško ime ali elektronski naslov prodajalca v katerega od spletnih iskalnikov. Tako lahko najdete tudi morebitne slabe izkušnje drugih uporabnikov, ki vas odvrnejo od nakupa. Če gre za prodajalca iz tujine, preverite njegov naslov na Google Maps ali Google Street View. Če izdelek prodaja ugledno podjetje, lokacija pa razkrije nekaj povsem drugega, ste lahko prepričani, da je prevara.
Preverite elektronski naslov: podjetja, ki imajo spletno stran, v svojih elektronskih naslovih uporabljaje svoje ime oz. naziv (npr. info@imepodjetja.com). Če uporabljajo elektronski poštni račun zastonj ponudnika, kot sta Gmail in Yahoo, je to sumljivo. Goljufi želijo prevaro najpogosteje prikriti tako, da e-naslov v prvem delu spominja na ime podjetja, vendar je poštni račun ustvarjen pri zastonj ponudniku (obliko e-mail naslova tako spremenijo v imepodjetja@gmail.com).
PREBERITE TUDI: Pozor! Goljufi pošiljajo SMS sporočila pod pretvezo dostavnih služb
Se cena ujema s ponudbo? Vsaka goljufija se začne z dobro vabo in to je vedno super ugodna cena! Če se zdi prenizka glede na običajno ceno na trgu, je to lahko znak, da je nekaj narobe. Včasih ponujajo celo dva draga artikla za ceno enega.
FOTO: Primer lažnega oglasa za avto
Preverite sliko izdelka:
Če kupujete nekaj točno določenega, lahko sliko izdelka preverite na spletu. Tako boste videli, ali je bila fotografija v oglasu ukradena. Fotografijo izdelka, ki ga kupec oglašuje, naložite v eno izmed orodij, kot sta Google Image Search ali Tineye.com. Če najdete še kakšen drug oglas, s povsem drugimi kontaktnimi podatki in lokacijo prodajalca, potem tukaj zagotovo »smrdi« po goljufiji.
FOTO: Primer ukradene slike v oglasu.
Varno plačilo: ko kupujete od prodajalca, ki se nahaja v tujini, kupnino vedno nakažite prek sistema PayPal, ki ponuja zaščito kupca in tudi vračilo kupnine za nedostavljen artikel. Če nakupujete v Sloveniji, pa izberite plačilo po povzetju. Nikoli in nikdar pa denarja ne pošiljajte po pošti! Najzanesljivejši način, a seveda ne vedno izvedljiv, je, da si izdelek ogledate v živo in tam zanj tudi plačate.
Ključno je, da podatkov kreditne kartice nikoli ne vpisujete prek povezav, ki vam jih prodajalci posredujejo v sporočilu.
V zaključku lahko rečemo, da je nakupovanje preko oglasnikov čisto prijetna izkušnja, če smo previdni in se zavedamo morebitnih pasti. Če boste sledili omenjenim varnostnim smernicam, boste zmanjšali tveganje za prevaro. Prav tako vedno preberite pogoje poslovanja na strani, prek katere nakupujete. Ob vsem tem pa seveda ne pozabite na zdrav razum in lastno presojo. Predvsem, ko so v igri izjemno nizke cene in neverjetne ponudbe.
PREBERITE TUDI: Starejši in varnost na internetu: Naj vas ne bo strah vprašati za pomoč!
Poglejte še, kako prepoznate lažen oglas za stanovanje: https://www.varninainternetu.si/knjiznica/hitra-finta-10-kako-prepoznas-lazni-oglas-za-stanovanje/