Pozor, tega nikoli ne počnite na prazen želodec!

Moje zdravje > Alternativa | piše: Katka Kos | 30.1.2018
Za naše zdravje je zelo pomembno, da določenega na prazen želodec ne smemo nikoli uživati ali početi. Preverite v prispevku!
Pogovor ob toplem napitku bo bolj umirjen in sproščen. (foto: pexels.com)
Pogovor ob toplem napitku bo bolj umirjen in sproščen. (foto: pexels.com)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila

Ne jejte teh zdravil!
Nikoli ne bi smeli na prazen želodec jemati aspirina, paracetamola in drugih nesteroidnih protivnetnih zdravil. Ne le, da se s tem zmanjša učinkovitost zdravila, na tak način lahko tvegate tudi bolezni želodca, kot je gastritis in podobno. Če ni druge možnosti, kot vzeti zdravilo na tešče, ga vzemite skupaj s kozarcem mleka.

Pitje kave
Če pijemo kavo na prazen želodec, to lahko povzroča težave s prebavo, pojavijo se lahko bolečine v trebuhu, tudi driska ali pekoča zgaga. Prav tako pa pitje kave na tešče povzroči padec serotonina, kar pa povzroči slabše razpoloženje in počutje tekom dneva.
Če že pijete kavo na prazen želodec, ji dodajte nekaj mleka ali smetane. Mlečna kislina bo ublažila negativne učinke. Preden pa pijete kavo, popijte kozarec ali dva mlačne vode.

Pitje alkohola
Nikoli ne pijte alkohola na prazen želodec. Posledice so lahko zelo nevarne. Če pijemo alkohol na tešče, se učinek alkohola pomnoži. Podobno, kot če bi ga v telo prejeli intravenozno. To pa povzroči tudi precejšnjega mačka. Telo se veliko težje bori z razgradnjo alkohola, kar pa povzroča negativ ne učinke za srce, ledvice in jetra.
Alternative tukaj ni. Ne pijte alkohola na tešče. Pojejte nekaj malega, še najboljše nekaj, kar vsebuje maščobe. Tako se bo alkohol hitreje razgradil.

Žvečilni gumi
Dokazano je, da žvečenje žvečilnega na tešče škoduje našemu zdravju. Žveplova kislina, ki se tvori med žvečenjem namreč povzroči, da se z želodca odstrani varovalna obloga. Študija pa je dokazala tudi, da ljudje, ki žvečijo na prazen želodec, veliko hitreje posežejo po nezdravi hrani. Če se žvečilnemu ne morete upreti, žvečite takšne, ki vsebujejo naravne sladkorje.

Spanje s praznim želodcem
Če se v posteljo odpravimo lačni, se raven glukoze zmanjša. To pa povzroča zelo rahel spanec in prebujanje sredi noči. Pomanjkanje spanja pa povzroči še dodatno lakoto. Zato večerjajte lahko hrano tri ure pred spanjem. Če pa niste večerjali, eno uro pred spanjem popijte kozarec mlačne vode, v katero ste zamešali žlico medu in ščepec cimeta.

Gibanje in vadba
Mnogi so prepričani, da je vadba na prazen želodec bolj učinkovita. Jutranja vadba naj bi pripomogla, da se maščobne obloge topijo enkrat hitreje. Ampak, to ne drži. Vadba na prazen želodec lahko povzroči, da se mišice manjšajo, zaradi pomanjkanja energije pa boste tudi veliko prej utrujeni.
Eno uro pred vadbo imejte lahek beljakovinski obrok. Na tak način bo vadba najbolj uspešna, mišice pa bodo dobile dovolj hrane.

Nakupovanje
Ste se že kdaj odpravili v trgovino s praznim želodcem? Ste nakupili enkrat več hrane kot ste dejansko mislili? To je zato, ker ste bili lačni. Vas želodec je pretental vaše možgane. Pa tudi vašo denarnico. V trgovino vedno pojdite takrat, ko boste siti.

Sok citrusov
Če imate radi sveže iztisnjeni sok citrusov, tega nikar ne pijte na prazen želodec. Tak sok lahko draži želodec in črevesje, povzroči lahko bolečine. Če ga boste pili, potem ga zmešajte z vodo.

Pomemben pogovor na prazen želodec
Če vas čaka pomemben pogovor, tega nikar ne opravljajte na prazen želodec. Dokazano, je, da se takrat, ko smo lačni, veliko hitreje ujezimo in reagiramo impulzivno. Preden se odpravite na pogovor, popijte skodelico tople pijače (čaj, mleko, kava). Še najbolje bi bilo, da bi toplo pijačo ponudili tudi sogovorniku. Pogovor bo tako tekel bolj mirno in bolj preudarno.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Zdravje po 50. letu: Kaj se dogaja s telesom in kako ga lahko podpremo?

Po 50. letu se telo sooča s številnimi spremembami, ki ...

Osamljenost ruši obrambne moči imunskega sistema

Vse več raziskav kaže, da osamljenost zelo negativno vp...

Za dober imunski sistem čistite in krepite limfo

Pomemben del imunskega sistema je tudi limfa. Zato, če ...

Društvo Srebrna nit poziva k ustanovitvi samostojnega Varuha pravic starejših

V Srebrni niti - Združenju za dostojno starost opozarja...

Kako varno nakupovati na spletu?

Spet je tu november, mesec nakupovalne mrzlice, velikih...

Astrološka napoved po znamenjih: Kaj vas čaka ta teden (18.11 - 24.11. 2024)?

V prvem delu tedna bo na vas vplivalo Sonce v znamenju ...

Imunski sistem: živila, ki na imunski sistem vplivajo slabo in dobro

V prispevku boste spoznali nekaj živil, ki imunski sist...

Ali menopavza res pomeni konec seksa?

Menopavza je obdobje, ki ženski prinaša velike sprememb...

Zima in mraz že trkata na vrata - ZAŠČITITE SVOJE LEDVICE!

Ledvični pas je v hladnejših mesecih izredno uporaben p...

MojaLeta darila prejmejo …

Tudi za mesec oktober smo med številnimi prijavljenimi ...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Irena Dolinšek - IR1

Irena Dolinšek - IR1
upokojena organizatorka dogodkov


"Ljudje se moramo čim prej otresti strahu pred staranjem in delom življenja v penziji! Pomembno je, da sprejemamo vse stopnje razvoja v svojem življenju in izkoristimo njihove prednosti, saj je teh v vsakem obdobju življenja veliko, če jih le vidiš."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2024 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.