Če imate snemljivo zobno protezo, že ime pove, da jo lahko snamete iz ust, kar olajša njeno čiščenje. S temeljitim in rednim čiščenjem boste podaljšali življenjsko dobo ustne proteze, ustna votlina bo zdrava in tudi splošno počutje bo boljše.
Pravilna nega je pomembna
Po vsaki jedi je potrebno ustno votlino izprati, protezo pa očistiti z mehko krtačko in milom, svetujejo zobozdravniki iz Zobnega centra Babit.
Pri čiščenju zobne proteze ne uporabljajte zobne paste, saj bi lahko abrazivni delci, ki so v njej prisotni, poškodovali akrilat, iz katerega je proteza narejena. Proteza bi tako postala hrapava in obloge, ki bi se pričele na njej nabirati, bi veliko težje odstranili.
Kaj uporabljati za čiščenje zobne proteze?
"Za čiščenje zobne proteze uporabljajte milo, toplo vodo in zobno ščetko," svetuje ortodont Miha Bobič in dodaja še praktičen nasvet: “Kadar se na protezi začne nabirati belkasta obloga, jo lahko za dalj časa namočimo v blago raztopino kisa, ki bo obloge zmehčala. Tako jih bo lažje odstraniti s ščetko. Podobno kot odstranjevanje vodnega kamna z grelca za vodo. Vendar bodite nežni, da ne poškodujete ali opraskate materiala proteze.”
Kakšno ščetko uporabiti?
Za čiščenje zobne proteze lahko uporabite navadno zobno ščetko, ščetko za nohte, ali ščetko, ki je posebej oblikovana za čiščenje protez. Očistiti morate površine zob v protezi, prav tako pa tudi spodnjo površino, kjer je proteza v stiku z ustno sluznico.
Pomembno je tudi, da vsakih nekaj dni protezo namočite v vodni raztopin površinsko aktivnih snovi, ki razkužijo protezo ter preprečijo razvoj škodljivih bakterij in plesni. V lekarni lahko kupite tablete, ki služijo temu namenu.
Shranjujte jo v kozarcu vode
Vedno kadar proteze nimate v ustih, mora biti shranjena v kozarcu vode. Kljub temu je možno, da se s časom na protezo naberejo mehke in trde obloge, ki jih je težko odstraniti. Zato je priporočljivo, da na rednih kontrolah pri zobozdravniku zaprosite za temeljito čiščenje in poliranje proteze, ki ga opravijo tehniki s profesionalno opremo.
Včasih se proteza ne prilega več
Obraz, tkiva ustne votline in čeljustni sklep se z leti spreminjajo. Ker je zobna proteza narejena iz trdega materiala, se tem spremembam ne more prilagajati in zato včasih postane nestabilna, se ne prilega več. Takrat je potreben popravek ali pa podložitev proteze. Ravno zaradi tega je zelo pomembno, da zobozdravnika obiskujemo redno.
Še več koristnih informacij boste našli tukaj.
Potrebujete nasvet strokovnjaka? Vprašanje lahko zastavite tukaj.