Ko so dnevi spet obsijani s soncem, ko se narava počasi prebuja, je izlet v naravo nekaj čudovitega in tudi sproščujočega. Mnogi pa si želijo košček narave prinesti tudi domov, v svoje stanovanje. Pogosto se zgodi, da sprehajalca srečaš kar z motiko v roki. Telohi, trobentice, zvončki in ostale zgodnje spomladanske rožice pogosto krasijo mizo. Vse lepo in prav, če bi poznali zmernost. A včasih je kak del narave zaradi ljudi popolnoma opustošen in izropan.
Mar niso gozde rastline lepe prav tam, kjer so zrasle? V naravi, v svojem naravnem okolju? Ko jih utrgamo in odnesemo domov, postavimo v vazo, nam dom krasijo le kakšen dan. Potem pa uvenejo in zaključijo na kompostniku ali v smeteh.
Zakaj le bi to počeli, če pa lahko rastlinje, cvetlice in ostalo občudujemo v naravi. Se tam za trenutek ustavimo in uživamo v pogledih. Lepe rožice pa lahko fotografiramo in tako ohranimo spomin.
Da bi ohranili naravo, so nekatere rastline zaščitene, če pa se ne držimo pravil, nas lahko doleti kazen.
Do 10 tisoč evrov kazni
Med zaščitene vrste spada tudi veliki zvonček (kronica), arnika, bodeča in širokolistna lobodika, zimzeleni gornik, navadni pasji zob. Slednje lahko nabiramo le za osebne namene, kar pomeni, da lahko naberemo šopek, ki ga lahko držimo med palcem in kazalcem.
Če se tega ne držimo in nas opazi inšpektor, lahko izda globo v višini 100 do 300 evrov. Za pravne osebe ali samostojne podjetnike so kazni še višje in sežejo vse do 10.000 evrov. Globe so določene in urejene v zakonu o ohranjanju narave.
Nabiranje nadzemnih delov
Tudi mali zvončki in telohi spadajo med zavarovane vrste. Je pa pri teh dveh cvetlicah dovoljeno trgati nadzemne dele. Prav tako je dovoljeno nabiranje nadzemnih delov navadnih ciklam in šmarnic.
Pa vi, jih boste trgali ali raje občudovali v naravi?