Vsakdanje skrbi, skrbi povezane s staranjem in skrbi za družinske člane, koronačas in negotova prihodnost ... ni čudno, da se posoda za dobro voljo in optimizem pospešeno prazni.
Zakaj si ne bi pomagali na povsem naraven način - z začimbami in zelišči?
Le nekaj ščepcov pravih začimb in zelišč vas bo na popolnoma naraven ter neškodljiv način spravilo v dobro voljo tudi v obdobju z več izzivi.
1) Vsestranski rožmarin
Ali ste vedeli, da rožmarin pomirja in krepi živce? Poleg tega pomaga tudi premagovati strahove, nespečnost in živčno pogojeno migreno.
Tudi tradicionalna kitajska medicina ga uporablja kot hrano za srčni, pljučni in vranični či, saj aktivira či osrednjega grelca in prežene mraz.
Zato vejico rožmarina obvezno dodajte ne le mastnim in beljakovinsko močnim jedem, ki jih boste zaradi rožmarina lažje prebavili, temveč jo lahko dodate tudi krompirju in kruhu ali si skuhate rožmarinov poparek.
Opozorilo: Rožmarina ne smemo predolgo kuhati, sicer postane grenak. V jedi ga zato dodajte v zadnjih minutah kuhanja, če uporabljate posušenega, sicer pa lahko dodate tudi celo vejico, ki jo pred serviranjem obvezno odstranite.
2) Inteligentna sivka, ki točno ve, kaj mora storiti - vas poživiti ali pomiriti
Sivka zagotovo ni primerna le za omare. Je namreč visoko inteligentna rastlina, ki nas pomiri, ko smo preveč razburjeni, ali poživi, ko smo pobiti. Prilagodi se torej potrebam vašega telesa, zato je obvezna sopotnica v dneh, ko ste preobremjeni, pod stresom in brezvoljni.
Da sivkino olje deluje pomirjujoče in stabilizirajoče pri umski in telesni preobremenjenosti ter izčrpanosti, so dokazale tudi številne znanstvene študije, zato vsekakor izkoristite njene prednosti v izrednih koronarazmerah.
V Franciji jo uporabljajo tako za začinjanje mesa in jajc kot zelenjave in sira, brez zadržkov pa jo lahko dodate tudi solatnim prelivom, medu ter vsem kremastim in mastnim sestavinam, kot so mleko, maslo, smetana in spenjen rumenjak s sladkorjem. Sivka je odlična začimba tudi za začinjanje rib in mesa na žaru, z nekaj domišljije pa jo lahko uporabite tudi za okrasitev sladic.
Seveda pa ne pozabite na čudežen sivkin čaj in sivkino kopel, ki vas bosta zagotovo sprostila in napolnila z globokim mirom.
3) Vanilija za naravno odpravo tesnobnih občutkov
Da vanilija pomaga odpraviti tesnobne občutke, je dokazala tudi študija, ki so jo opravili v Memorial Sloan-Kettering Cancer Center, v kateri so paciente slikali z magnetno resonanco. Tisti, ki so pred preiskavo, ki v marsikaterem človeku sproža tesnobne občutke, vdihovali z vanilijo odišavljen zrak, so občutili za kar 63 odstotkov manj tesnobe.
Učinki vanilije bodo seveda največji, če boste uporabljali ekološko in ne običajno vanilijo, saj je vanilija ena izmed najbolj ponarejenih začimb sodobnega časa. Velika večina (kar 99 odstotkov!) vseh vanilijev arom, ki jih najdemo v sladicah, sladoledih, pudingih in kozmetiki, je namreč sintetično izdelan vanilin, ki je po okusu le bleda senca prave vanilije, pa še škodljiv je.
Če torej želite zares pravo vanilijo, kupujte ekološko, najboljša pa je uporaba celega ploda oziroma stroka. Med različnimi vrstami vanilije sicer veljata za najkakovostnejši mehiška in burbonska vanilija.
4) Ko ste razdražljivi in sitni, si pomagajte z veselo zeljo - meliso
Melisa ni dobila brez razloga vzdevka »vesela zel«. Melisin čaj vas bo namreč spravil v dobro voljo ne le zaradi tega, ker je topel ter ima svež in pomirjujoč vonj, temveč predvsem zato, ker melisa deluje prek živčnega sistema.
Melisa je zato odlična pomočnica pri vseh težavah, pri katerih razdražen živčni sistem zmoti delovanje posameznih organov ali/in hormonskega sistema. Melisin čaj trikrat na dan v kombinaciji z melisino kopeljo bo tako zagotovo odgnal nemir, razdražljivost in težave s spanjem.
Namig: Ker je meliso težko posušiti, ne da bi se pri tem izgubile njene številne zdravilne učinkovine, raje izberite melisin hidrolat ali izvlečke, pripravljene iz sveže melise.
5) Klinčki za razdražen želodec in živčno prebavo
Zagotovo boste ubili vsaj dve muhi na en mah, če boste na svoj jedilnik pogosteje vključili klinčke ali nageljnove žbice. Sploh v dneh, ko se pregrešite s hrano, manj prijazno do želodca.
Klinčki namreč zaradi svojega antibakterijskega, protivirusnega in dezinfekcijskega delovanja dobrodejno vplivajo na želodec in celotno prebavo, hkrati pa rahlo spodbujajo delovanje živčnega in krvožilnega sistema.
Tudi tradicionalna kitajska medicina priporoča klinčke za blaženje posledic stresa, tesnobe, napetosti in nespečnosti.
Klinčke, ki ste jih doslej morda uporabljali le v kompotih, punčih in kuhanem vinu, zato po novem dodajajte tudi enolončnicam, omakam, juham (še posebno krompirjevi, fižolovi in paradižnikovi juhi), marinadam in rižu. Ne pozabite jih dodati tudi kuhanemu zelju in sladkemu krompirju.