Povprečen človek šest let svojega življenja preživi v sanjah. Dr. Denholm Aspy z Univerze v Adelaidu ne zanika moči lucidnih sanj (zavedanja, da sanjamo, ko sanjamo), saj z njimi lahko v kali zatremo nočne more, se ozdravimo fobij in bremen, ki nas težijo, izpilimo svoje motorične sposobnosti in celo okrevamo po fizičnih travmah.
A da si jih lahko privoščimo, se moramo redno spominjati sanj, pravi.
Boljše pomnjenje sanj ...
K sreči je tu vitamin B6, ki ga najdemo v tuni, bananah in čičeriki. Raziskava strokovnjakov z omenjene univerze je namreč pokazala, da močna doza tovrstnih dopolnil po petih dneh jemanja znatno pripomore k sposobnosti pomnjenja sanj – dr. Aspy pravi, da za kar 64 odstotkov.
Ter hkrati priznava, da še ne vedo, zakaj. Imajo pa teorijo, ki pravi, da vitamin B6 pomaga pri pretvorbi aminokisline v kemični sel, ki vpliva na čustva in spanec.
Raziskovalci so za potrebe raziskave analizirali sto Avstralcev, starih med 18 in 40 let, ki so se le redko spominjali svojih sanj. Pet dni zapored so jemali po 240 miligramov vitamina B6, kar je ekvivalent 558 banan.
Rezultati raziskave nakazujejo, da vitamin B6 v obliki dopolnila ne vpliva na intenziteto, bizarnost ali barvo sanj, niti na spanec. So pa potrebne nadaljnje raziskave, da bi ugotovili, ali ima prehranski vitamin B6 enake učinke kot dopolnilo.