Najprej nekaj »tolažbe«: sivi lasje so nekaj, kar si delimo skoraj vsi. Tri četrtine ljudi v starosti od 45 do 65 let jih ima. Zakaj nam sivi lasje kljub temu delajo toliko »sivih las«?
Barva las se skozi leta spreminja. Lasje nerojenega otroka so sprva beli, in šele, ko se začnejo tvoriti melanociti, se počasi obarvajo. Ali bo ta barva blond, rjava, črna ali kakšna druga, je odvisno od vrste, distribucije in količine melanina v srednjem sloju lasnega stebla. Dermatologinja dr. Jill Waibel pojasnjuje: »Melanociti proizvajajo barvilo melanin, ki določa barvo kože, las in oči. Z leti se njegovo nastajanje upočasni, zato lasje začnejo siveti.«
Kdaj se bo začelo?
Večina tridesetletnikov so priduša, da so pri teh leti premladi, da bi jim »sivi prah«, kot je zapisal pesnik Tone Pavček, začel padati na lase. Pogosto se zgodi točno to, glavno vlogo pa odigra genetika. Povedano drugače: kdaj boste začeli siveti, ni odvisno od vaše starosti v letih, pač pa od vaših genov. Dermatolog dr. Alan Bauman pojasnjuje: »Podobno kot plešavost je tudi sivenje las najbolj odvisno od dedne zasnove.«
Tako, kot je proces potekal pri vaših starših in starih starših, bo verjetno tudi pri vas. Seveda se ne boste nekega jutra kar prebudili popolnoma sivi. Gre za postopni proces, ki sledi določenemu vzorcu. Sivi lasje se najprej pojavijo na sencah.
PREBERITE TUDI: Domači pripravki proti nadležnemu prhljaju (nasveti ambasadorke Jožice) Rasa je pomembna Sliši se malo nenavadno – ampak etično poreklo je pomembno. Belci običajno začnejo siveti okrog 35. leta starosti, Azijci okrog 40. leta starosti, Afričani pa okrog 45. leta starosti. Študija je pokazala, da imajo enako stari belci veliko več sivi las kot enako stari predstavniki drugih ras.
Dame nimajo prednosti Rek, da imajo dame prednost, v tem primeru ne drži. Moški sivijo hitreje kot ženske, kažejo podatki. Dobra novica je, da večine žensk nekaj »soli in popra« na glavah gospodov ne moti, prej nasprotno: sivolasim moškim pripisujejo šarm in uglajenost. Obratno ne drži: moški nad sivolasimi družicami niso najbolj navdušeni.
Kaj povzroča (pre)zgodnje sivenje? Pogosto slišimo tudi, da stres pospešuje sivenje las. »
To drži le posredno,« pravi dr. Alan Bauman. »
Stres ima, enako kot mnogi drugi dejavniki, povezani z življenjskim slogom, pomemben vpliv na zdravje las. Stres sam po sebi lasu ne spremeni na sivo, vsekakor pa pospeši proces pri tistih, ki se gensko nagnjeni k zgodnjemu sivenju.«
Tudi nekateri drugi dejavniki povzročijo (pre)zgodnje sivenje las. Med njimi so nezdrava prehrana, premalo spanja, kajenje, določena zdravila ter nekatere bolezni, na primer avtoimunske bolezni ščitnice, progerija, Wernerjev sindrom, Downov sindrom. Tudi pomanjkanje vitamina B12 ter nepravilnosti v delovanju hipofize pospešujejo sivenje las.
PREBERITE TUDI: Tudi naši lasje se starajo: 7 pravil za mladostne lase po 40. letu Kaj pa »lasje« drugje po telesu? Priznajte, da ste pomislili na to, kako bo sivina na vaši glavi vplivala na dlake drugje po telesu. Novica je dobra: ostale dlake sivijo bistveno počasneje kot lasje. Sivina bo tako ostala omejena na vaše lase.
Ali lahko proces upočasnimo? Za konec še tisto najpomembnejše: ali lahko sivenje zaustavimo in če da, kako? Verjeli ali ne: lahko. Nekaj na to temo smo rekli že zgoraj, strnemo pa lahko v to, da bolj zdravo kot živimo, počasneje bomo siveli. »
Lasje so zapleteni. Mehanizma, ki povzroča njihovo sivenje, ne razumemo povsem, tako da za preventivo ne moremo dati natančnih navodil. Največ, kar lahko naredimo, je, da se osredotočimo na to, da bodo naši lasje ostali zdravi. Zlato pravilo je zdrav način življenja, ki mu lahko dodamo vitamine, ki dokazano vplivajo na lase: vitamin b12, koencim Q10, antioksidanti… Obstajajo pa tudi različne tehnike »poživitve« las, na primer terapija z laserjem, plazmo ali minoksidilom (zdravilom za zdravljenje moške plešavosti),« pojasnjuje dr. Alan Bauman.
Viri:
The Journal of Dermatology
Nature Communications