Pri športnikih, ki so uživali šparglje in so tako dobili asparaginsko kislino, so ugotovili izrazito povečano vzdržljivost. Asparaginska kislina sodeluje pri varovanju osrednjega živčnega sistema.
Pogosto se zgodi, da po uživanju špargljev nastane neprijeten oziroma specifičen vonj urina. To se zgodi zaradi pospešenega razstrupljanja, ki ga spodbudi asparaginska kislina, ki spodbudi dejavnost ledvic in pospeši izločanje urina. Ko se ta kislina (asparagin) razgradi, nastaneta jantarjeva kislina in amonijak, ki pa imata ob izločanju nekoliko neprijeten vonj. Naj vas to ne prestraši.
Šparglji so zdravilna zelenjava, ki spodbudi odvajanje vode, blaži težave z mehurjem in ledvicami, poleg tega pa naj bi šparglji celo topili ledvične kamne in pospešili izločanje ledvičnega peska. Šparglji so še posebno dobrodošli za ljudi, ki imajo obolenja jeter in žolča.
· Zaradi vitamina A pomagajo pri obnovi sluznice, pomagajo pri zdravju oči in celo izboljšujejo večerno slepoto.
· Zaradi vitaminov B (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9) se izboljša psihično počutje, posledično pa se lažje soočate s stresom.
· Zaradi B6 vitamina se hrana lažje spreminja v energijo – pospešuje presnovo.
· Zaradi vitamina B7 in vitamina E šparglji delujejo pomlajevalno. Hkrati se izboljšajo lasje in koža.
· Šparglji imajo veliko vsebnost vitamina B9 – folne kisline, ki deluje na pomlajevanje celic. Pomanjkanje folne kisline je najpogostejši razlog za utrujenost, nervozo, obupanost, pomanjkanje koncentracije in sivenje las.
· Šparglji spodbudijo nastajanje hormonov sreče, ker vsebujejo asparaginsko kislino, ki je ključna tudi za tvorjenje rastnega hormona.
· Zaradi vitaminov B delujejo šparglji pomirjajoče, posledično boste tudi spali bolje.
· Zaradi odlične kombinacije vitaminov in mineralov okrepijo imunski sistem.
· Šparglji imajo nizek glikemični indeks – samo 15. Če jih uživate v okviru kosila, boste imeli občutek sitosti, ki traja in traja.
· Ker vsebujejo veliko vlaknin, pomagajo proti zaprtosti ter spodbujajo razvoj probiotičnih bakterij v črevesju.
· Šparglji vsebujejo veliko kalija. Če vam manjka kalija, se ne vežejo ostali minerali, kot sta kalcij in magnezij, kar pa lahko na dolgi rok privede do osteoporoze in povišanega krvnega tlaka.
Kot vidite, so šparglji res zdravilna zelenjava. Skuhajte jih v majhni količini vrele vode – samo nekaj minut – in jih ponudite kot prilogo pri kosilu.
Še nekaj idej, kako pripraviti šparglje:
· šparglji z gobami – šparglje in gobe prepražite na čebuli in dodate jajca;
· šparglji kot musaka – plast krompirja in nato plast špargljev. Da vam ne bo poskočil sladkor v krvi, poleg pojete nekaj od beljakovin, npr. telečjo pečenko;
· kremna juha iz špargljev;
· ocvrti šparglji v pivskem testu;
· rižota iz špargljev in brokolija;
· rižota s šparglji in kozicami;
· postrvin file s kuhanimi šparglji in cvetačo.
Članek je objavljen v knjigi Ko imajo hormoni žur.