“Goljufi so aktivni tudi na Facebooku in Instagramu, kjer postavijo lažen profil z lepimi slikami. Pošljejo prošnjo za prijateljstvo, pričnejo pogovor in razkrijejo svojo tragično življenjsko zgodbo – so osamljeni marinci, ovdoveli zdravniki z majhnimi otroki, človekoljubni delavci. Ko vzpostavijo zaupen odnos, pričnejo s prošnjami za denar," pravijo pri Slovenskem centru za posredovanje pri omrežnih incidentih SI-CERT.
Ko je denar nakazan, se zgodba ne zaključi, sledijo vedno nove prošnje, dokler žrtven ne ugotovi, da je vse skupaj popolna laž.
Čustvene manipulacije
Pogosta spletna prevara, ki temelji na čustveni manipulaciji, je izsiljevanje z intimnimi posnetki ali sextortion. Ponovno se začne s kontaktom na Facebooku, ko neznanka z izzivalno profilno sliko pošlje prošnjo za prijateljstvo in prične pogovor. Z žrtvijo začne koketirati in jo prepričuje, da se sleče pred spletno kamero.
"Ko prejme intimni posnetek ali fotografije, začne izsiljevati, da bo posnetek poslala vsem prijateljem in družini, če ji ne bo nakazala denarja. Tukaj govorimo o zelo velikih vsotah, tudi več tisoč evrov," svarijo pri SI-CERTu.
Dejstva: žrtev ljubezenske prevare v povprečju goljufu nakaže kar 12.377 evrov, lani je povprečno oškodovanje znašalo 9.120 evrov.
Na nacionalnem odzivnem centru za kibernetsko varnost SI-CERT izpostavljajo, da se je med 2017 in 2018 število primerov izsiljevanja z intimnimi posnetki povečalo za kar 400 %. Žrtve so večinoma moški, finančna škoda pa je tudi več tisoč evrov. Druga pogosta oblika čustvene manipulacije so ljubezenske prevare, kjer so žrtve večinoma ženske. Kriminalci, praviloma iz afriških držav, žrtve iščejo na Facebooku in Instagramu, kjer postavijo lažen profil z lepimi slikami.
Zapomnite si: Nikoli in nikdar neznancem, ki ste jih spoznali prek Facebooka, ne pošiljajte denarja in intimnih fotografij!
Nevarnost
Statistike kažejo, da nas na spletu, bolj kot hekerski napadi, morajo skrbeti različne spletne goljufije. Vabe, ki jih nastavljajo spletni goljufi, so zelo preproste - nizke cene in velike obljube, pa naj bodo super zaslužki, ugodni krediti, milijonske nagrade, zastonj vinjete za en sam »Like« ali neverjetno poceni izdelki.
Goljufi si izmišljajo nove oblike spletnih prevar, vse pa imajo eno skupno značilnost - na določeni točki želijo, da jim nakažete denar.
"Zahtevajo, da nakažete denar za najrazličnejše stroške, pošljeste kodo svoje PaySafe kartice, se včlanite v SMS klub, ki vas bo stal 20 evrov na mesec ali pa s kreditno kartico opraviste nakup v lažni trgovini. V vseh primerih bo denar dobil goljuf," svarijo pri SI-CERTu.
Še več najdete tukaj.