Kar dvesto različnih virusov je krivih, da se nas loti prehlad. Tega pa z antibiotiki ni mogoče zdraviti, saj ti na viruse ne delujejo.
Prehlad se največkrat prične z bolečinami in vnetim grlom, kar naprej pa potrebujemo tudi robec za nos. Nato se nos zamaši, kašljamo, kihamo, zebe nas, utrujeni smo. Včasih se nam poviša tudi telesna temperatura.
Prehlad traja nekaj dni, po štirih do šestih dneh naj bi bilo že mnogo bolje. Ampak, kaj pa, če ni? Zakaj včasih prehlad traja dlje? Odgovor je preprost.
Ne počivate dovolj
Počitek in spanje sta pri prehladnih obolenjih nujno potrebna. Na tak način pomagamo našemu imunskemu sistemu, da se lažje bori proti številnim virusom, ki nas napadajo. Delo bo počakalo, na prvem mestu je zdravje,. Zato si vzemite čas in počivajte. Zavijte se v toplo odejo, pijte topel čaj in dajte telesu čas, da se pozdravi.
Utrujenost pa je tudi eden od glavnih vzrokov, da se nas prehlad loti. Če niso dovolj naspani, je naš imunski sistem slabši in bolj smo dosegljivi za razne bolezni.
Študija je pokazala, da tisti ljudje, ki spijo manj kot sedem ur na noč, veliko pogosteje zbolijo. V povprečju se jih prehlad loti kar trikrat pogosteje od tistih, ki imajo spanca dovolj.
Premalo pijete
Kadar smo bolni, smo hitreje dehidrirani. Če imamo boleče in vneto grlo, nam včasih tekočina ne ustreza, saj povzroči bolečine. Tudi povišana telesna temperatura zahteva dodatno tekočino, saj jo zaradi nje porabljamo še več.
Kadar smo prehlajeni, je zato še toliko bolj pomembno, da pijemo. Najboljša je voda, zeliščni čaj, pa tudi domače juhe.
Preveč stresa
Tudi stres je odgovoren, da se vam prehlad vleče v nedogled. Če ste pod stresom, potem imate oslabljen imunski sistem in vaše telo se težje bori z boleznijo. Poskušajte se sprostiti, meditirajte, pozabite na skrbi.