Nezdrava prehrana
Največ škode delamo svojemu telesu, tudi možganom, z nezdravo prehrano. Sladkor, mast, predelana hrana, vse to negativno vpliva na naše možgane in ne prinaša nič dobrega. Številne študije so pokazale, kako nezdrava prehrana uničuje možgane, negativno vpliva na spomin, na koncentracijo in povečuje možnost za nastanek Alzheimerjeve bolezni. Zato črtajte čim prej vso nezdravo hrano, jejte veliko sadja, zelenjave, oreščkov, rib, polnozrnatih izdelkov.
Življenje v velikih mestih
Življenje v velikih mestih, kjer je polno hrupa, smoga, megle, ni dobro. Raziskava je pokazala, da takšno življenje vpliva negativno tudi na možgane in povzroča hitrejše staranje. Zato čim večkrat pojdite v naravo, v tišino, v griče in dihajte sveži zrak.
Alkohol in kajenje
Vsi dobro vemo, da alkohol in kajenje ne prinašata nič dobrega. Prevelike količine alkohola vplivajo na možgane, jih poškodujejo in povzročajo izgubo spomina. Prav tako kajenje. Te nezdrave razvade uničujejo možganske celice. Najbolj škodljivo je, če med tednom ne pijete alkohola, konec tedna pa z njim občutno pretiravate. Tak način lahko uniči tudi do 40 odstotkov možganskih celic.
PREBERITE TUDI: Iz raziskave: ustvarjalnost je ključ do dolgega življenja in dobrega duševnega zdravja! Stres Stres nas danes spremlja že na vsakem koraku, kar pa nosi posledice tudi na našem zdravju. Kronični stres pospešuje staranje celega telesa, tudi možganov. Negativno vpliva na spomin. Nekatere raziskave so pokazale, da lahko stres uničuje možganske celice in slabša spomin. Nekateri trdijo celo, da stres povzroča hitrejši razvoj Alzheimerjeve bolezni.
Če menite, da ste pod stresom, se pričnite ukvarjati z meditacijo in z jogo. Raziskava je pokazala, da meditacija uspešno zmanjšuje raven kortizola, stresnega hormona in pozitivno vpliva na celo telo.
Premalo spanja Vrsta zdravstvenih težav je povezanih s premalo spanja. Zaradi tega se lahko poveča možnost za nastanek srčnih bolezni, tudi možganske kapi, sladkorne bolezni, zmanjšujejo se kognitivne možganske funkcije. Z leti pa to lahko bistveno vpliva na prehitro staranje možganov. Strokovnjaki trdijo, da tisti ljudje, ki premalo spijo, tvegajo, da se bodo njihovi možgani starali enkrat hitreje.
Sedenje Dokazano je, da dolgotrajno sedenje ne prinaša nič dobrega. Če sedite vsak dan po več ur, s tem tvegate razvoj srčnih bolezni, razvoj sladkorne bolezni, raka, prehitro staranje možganov. Zato je zelo pomembno, da se čim več gibate, pazite na zdravo telesno težo.
PREBERITE TUDI: Iz najnovejših raziskav: s svetlobno terapijo nad demenco Urjenje možganov Če želite, da vaši možgani dobro delajo, da je vaš spomin bister, potem morate redno vaditi. Ni potrebno, da rešujete zahtevne in zelo težke naloge, dovolj je, da vsak dan berete, kuhate, se pogovarjate, rešujete križanke, pišete s svinčnikom, se ukvarjate z ročnimi spretnostmi in podobno.