Ste si kdaj zaželeli, da bi znali več jezikov? Če ste željo pretvorili v prakso in v resnici sedli za knjige, ste naredili nekaj dobrega tudi za svoje zdravje. Konkretneje: izognili ste se Alzheimerjevi bolezni. Najnovejša študija je namreč pokazala, da pri ljudeh, ki govorijo dva (ali več) jezikov, ne glede na njihovo stopnjo izobrazbe, demenca nastopi štiri leta kasneje. Ugotovitev velja kar za tri različne vrste demence, med katerimi je tudi najpogostejša – Alzheimerjeva bolezen.
Znanstveniki so pod drobnogled vzeli 648 bolnikov z demenco. Njihova povprečna starost je bila 66 let. 240 jih je imelo Alzheimerjevo bolezen, 189 jih je bolehalo za vaskularno demenco, 119 pa za frontotemporalno demenco. Ostali so imeli mešano demenco ali demenco z Lewijevimi telesci. Znanstveniki so natančno preučili njihovo pismenost in znanje jezikov. Izkazalo seje, da se je demenca pri tistih, ki so govorili dva jezika, razvila 4,5 let kasneje kot pri tistih, ki so govorili zgolj enega – ne glede na spol, izobrazbo in poklic, ki so ga pred boleznijo opravljali.
Čeprav mehanizem vpliva večjezičnosti na zamik demence ni natančno znan, ugotovitve potrjujejo izsledke podobnih študij. Kaže, da sočasna »uporaba« dveh jezikov zahteva specifično urjenje možganov , preklapljanje med obema pa zahteva poseben tip koncentracije, ki pri uporabi enega samega jezika ni potrebna. Aktivirajo se deli možganov, ki, če so izvežbani, upočasnijo razvoj demence.
»Govorjenje več jezikov je povezano z boljšim razvojem tistih delov možganov, ki so zadolženi za izvršilne funkcije ter za spomin in koncentracijo,« je povedala ena od avtoric študije dr. Suvarna Alladi.
»Zdi se, da nenehno »krmiljenje« med dvema jezikoma deluje kot vaja za možgane. Dvojezičnost upočasni njihovo staranje in prispeva k aktiviranju miselnih »rezerv«,« so v poročilo še zapisali znanstveniki.
Viri:
Neurology
Alzheimers.net