Pogovarjali smo se z zobno higieničarko Aljo Kladnik iz Zobozdravstvenega centra Babit.
Zakaj je pomembna zobna higiena in kdaj je čas, da se naročimo k ustnemu higieniku?
Da je ustna higiena pomembna v vsakdanu je znano tako rekoč vsem. Zelo pomembno je pravilno čiščenje in predvsem natančna odstranitev zobnih oblog, a nam nemalokrat zobna ščetka in njeni pripomočki prehitro spolzijo iz rok. Zobne obloge, imenujemo jih tudi zobni plak, je potrebno z zobnih površin odstraniti natančno, kar pa je zaradi težke dostopnosti včasih oteženo.- to so vdolbine na griznih površinah, medzobni prostori ter predeli med zobom in dlesnijo. Ravno zaradi teh težko dostopnih površin je obisk ustnega higienika priporočljiv vsaj dvakrat letno, kot preventivni ukrep za odstranitev trdih in mehkih zobnih oblog.
Kakšna je razlika med zobnimi oblogami in zobnim kamnom? Ali lahko oboje odstranimo tudi sami?
Glavni namen ustne higiene posameznika je odstraniti mehke obloge, ki so nastale čez dan. V njih se zadržujejo in razmnožujejo bakterije. Le z natančnim in doslednim odstranjevanjem oblog lahko preprečimo nastanek zobnega kariesa, z odstranitvijo oblog ob dlesni pa preprečujemo vnetja obzobnih tkiv. Takšnim zobnim oblogam, ki jih lahko vsak posameznik odstrani in očisti sam, pravimo zobni plak. To je “mešanica” najrazličnejših bakterij, ki se ob mešanju s hrano in slino prilepijo na zobno površino. Če mehkih zobnih oblog v določenem času ne odstranimo, le te začnejo mineralizirati. To pomeni, da obloge nase vežejo minerale iz sline, najpogosteje so to kalcijeve in fosfatne soli. Tako iz zobnega plaka z nalaganjem teh mineralov nastaja zobni kamen, ki pa ga posameznik z zobno ščetko ne more več odstraniti, pri tem mu lahko pomaga le ustna higieničarka ali zobozdravnik.
Kako pri vas poteka ustna higiena?
Profesionalno čiščenje zobnega kamna poteka večinoma s pomočjo ultrazvočnih aparatov. Ultrazvočni aparat deluje tako, da vibrira s konico v ultrazvočnem frekvenčnem območju, s tem doseže, da se zobni kamen uspešno odlušči iz zobne površine. Lahko pa se zobni kamen nahaja tudi pod robom dlesni, v tem primeru je potrebno narediti tudi luščenje in glajenje zobnih korenin, le te se opravi s kiretami. Trde površine zob se lahko tudi peska s prahom, ki vsebuje abrazivne delce in tako odstrani zabarvanja in trdovratnejše obloge. Po vsakem čiščenju, se zobe še polira s polirno pasto in polirnimi inštrumenti. S tem se odstrani morebitna zabarvanja zob in naredi površino zoba gladko, saj se na takšno površino zobne obloge težje prilepijo.
Kako pogosto bi morali obiskovati ustnega higienika?
Profesionalno čiščenje, je priporočljivo enkrat do dvakrat letno. Seveda je to odvisno od vsakega posameznika, njegove ustne higiene in ostalih dejavnikov, ki pripomorejo k nastanku trdih zobnih oblog.
Kaj pa, če imamo protezo? Je tudi takrat potreben obisk pri UH?
Beseda proteza se nemalokrat pogovorno uporablja za vse vrste nadomestkov zob. Ločiti pa je potrebno med totalno protezo, ki je nadomestek za vse zobe v čeljusti, med delno protezo, kjer so delno prisotni biološki zobje in delno nadomestni umetni zobje, ter snemljive mostičke. Vsekakor je ustna higiena pri snemljivih protetičnih nadomestkih še toliko bolj potrebna in pomembna, saj je ob morebitni izgubi biološkega zoba, delno protezo potrebno prilagajati na novo stanje v ustih. Prav gotovo je potrebno nameniti večjo pozornost čiščenju osamljenih zob, ki so nosilci protetičnega nadomestka in so dovzetnejši za kopičenje zobnih oblog. Tako je obisk ustnega higienika v primeru protetičnih nadomestkov vsekakor zelo priporočljiv.
V kolikor gre za totalno protezo in so se na njej nabrale obloge in jih sami ne morete odstraniti, bo za to poskrbel vaš zobozdravnik ob pomoči zobnega tehnika.
Kaj lahko naredimo sami, da preprečimo nastajanje zobnih oblog zobnega kamna? Kako še lahko sami skrbimo za higieno?
Sami največ naredimo s tem, da poskrbimo za zdravo prehrano, uživanje veliko sadja in zelenjave, da sladke sadne sokove zamenjamo z navadno vodo, da dvakrat dnevno 3 do 5 minut temeljito čistimo zobe in dlesni, da z zobno nitko ali medzobno ščetko očistimo prostore med zobmi, da izberemo kakovostne proizvode za nego zob, da vsaj enkrat letno opravimo preventivni pregled pri zobozdravniku in ustnem higieniku. Zdravje ustne votline vpliva na celotno telo, saj se ravno v zdravih zobeh in lepem nasmehu zrcali lasten odnos do našega vsesplošnega zdravja.
Še več informacij boste našli tukaj.