Z včerajšnjim dnem, 6. septembrom 2021, je stopil v veljavo nov Odlok o načinu izpolnjevanja pogoja prebolevnosti, cepljenja in testiranja za zajezitev širjenja okužb z virusom SARS-CoV-2, za katerega v Uradnem listu sicer ni navedeno, do kdaj velja.
Nov odlok razveljavlja določene prejšnje uredbe in pravilnike (ki jih z novim odlokom ne nadomešča z novimi členi, ki bi urejali področja iz teh uredb in pravilnikov!), glavna novost pa je ta, da morajo po novem pogoj PCT izpolnjevati vsi, ki pri izpolnjevanju dela in kot uporabniki prihajajo v neposreden stik z ljudmi oziroma so udeleženi v dejavnostih, kjer obstaja možnost izbruha okužbe.
Torej, ne le ponudniki storitev, temveč tudi uporabniki.
V katerih primerih je torej potreben pogoj PCT?
Po odloku, ki je danes stopil v veljavo, je potrebno izpolnjevati pogoj PCT v naslednjih primerih:
- ob obisku frizerja ali kozmetičarke,
- ob obisku kulturnega dogodka ali muzeja,
- ob obisku izobraževanja za odrasle, delavnice ali seminarja,
- ob izvajanju športnih aktivnostih v zaprtih prostorih,
- ob vožnji s taksijem in
- vseh nenujnih zdravstvenih pregledih.
Izjeme, ko pogoj PCT ni potreben
Pa vendar obstajajo tudi izjeme, ko izpolnjevanje pogoja PCT ni obvezno, kar pomeni, da za vstop v trgovino, banko ali pošto vendarle ne bo treba izpolnjevati pogoja PCT, če omenimo le nekatere nujne življenjske storitve, do katerih morajo imeti dostop vsi prebivalci, ne glede na status prebolevnosti, cepljenosti ali testiranja.
Pogoj PCT tako ni obvezen v naslednjih primerih:
- za otroke, mlajše od 12 let,
- za starše, ki pripeljejo ali odpeljejo otroka oziroma učenca v vrtec, 1., 2., ali 3. razred osnovne šole, glasbeno šolo do vključno 2. razreda, osnovno šolo s prilagojenim programom ali zavod za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami,
- v trgovinah,
- v lekarnah,
- na bencinskih servisih,
- na pošti,
- v bankah in podjetjih, ki opravljajo zavarovalniške storitve,
- v stiku z dostavnimi službami ter pri osebnih prevzemih blaga in hrane,
- na servisnih delavnicah,
- pri registraciji avtomobila ter
- v primerih nujne oskrbe, zagotavljanja javnega reda in varnosti, medicinske pomoči ter zaščite in reševanja.
Možno je tudi samotestiranje
Pomembna novost novega odloka je tudi ta, da je v okviru pogoja PCT za delo dovoljeno tudi testiranje s hitrimi antigenskimi testi za samotestiranje.
Stroške samotestiranja mora pokriti delodajalec ali testiranec, razen v primeru učencev 7., 8. in 9. razreda osnovne šole, dijakov, otrok in mladostnikov, ki so vključeni v zavode za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov, ustanovljenih za delo z otroki s čustvenimi in vedenjskimi motnjami, študentov in udeležencev izobraževanja odraslih ter otrok med 12. in 18, letom starosti, ki so udeleženi v športnih programih in športno-rekreativnih dejavnostih, ko stroške krije država. Država pokrije stroške samotestiranja tudi tistim, ki se ne morejo cepiti in imajo za to zdravniško potrdilo.
In pozor: s samotestiranjem oseba dobi le možnost za opravljanje dela, ne pa QR-kode, ki bi jo lahko uporabljala tudi drugod, kjer je potrebno izpolnjevanje pogoja PCT!
Pogoj prebolevnosti se je podaljšal iz 6 mesecev na 240 dni!
Zelo pomembna novost novega odloka je tudi ta, da se za prebolevnika šteje vsak, ki ima dokazilo o pozitivnem rezultatu testa PCR, ki je starejši od deset dni (razen če zdravnik presodi drugače), vendar ni starejši od 240 dni, kar pomeni približno osem mesecev in ne pol leta, kot je veljalo doslej.
Za tiste, ki imajo potrdilo o prebolevnosti brez pozitivnega testa PCR, to ne velja in torej ne izpolnjujejo pogoja PCT.