Planinska zveza Slovenije je izdala nov priročnik - vodnik z izleti ob bregovih Save z naslovom Po poteh ljudskih pripovedi, s pomočjo katerih boste vnučke veliko lažje prepričali, da se vam pridružijo na izletih ob Savi - po desnem bregu reke navzgor in po levem bregu reke spet nazaj v Ljubljano.
Zares ali na začetku le v domišljiji.
"Kako lepo se je pogovarjati o naših pravljicah in gorah, tudi v čemernem in deževnem vremenu in samo v copatih ali pa tudi v prijetnem krogu najmlajših, ki komaj čakajo, da bodo slišali zanimive pripovedi - brez konca in kraja.
Navzamemo se njihovega koprnenja po zanimivem in lepem in že sledijo pogovori o tem, kako se pravljicam in goram lahko približamo, kaj vse potrebujemo in kako se pripravimo.
Izberemo si lahek cilj in o njem skušamo izvedeti kar največ zanimivega in uporabnega. Že sama priprava je lepa priložnost za dobro voljo in veselje. Z vsem tem pa se z navdušenim pričakovanjem odpravimo najprej na kratek potep, pozneje pa na pravcato potovanje," v uvodniku tudi stare starše motivira France Malešič.
Od ljubljanskega zmaja do podkorenske pehtre babe
Vodnik s 30 gorenjskimi ljudskimi pripovedmi vas bo vodil ob Savi - od ljubljanskega zmaja do podkorenske pehtre babe. Gorenjska, dežela gora, voda in gozdov, je bila že od nekdaj polna skrivnostnih bitij, ki so se vpletala v življenje vasi ob robiu gozda, na bregu reke, v podnožju gora.
V šelestenju listja, ki ga je veter prinašal iz gozda, so naši dedje slišali nežno pesem vil, ki so v mesečnih nočeh plesale na kaki gozdni jasi. V grmenju zimske nevihte so slutili divjo jago, ki je drvela čez zimsko nebo. Ledeni dež, ki je padal pozimi, naj bi kuhala pehtra baba v kaki gorski votlini, zato se ta ledeni dež še danes imenuje babje pšeno. Ko je pozimi od mraza pokalo drevje v gozdu, se lomilo in s hrupom padalo na tla, so bili prepričani, da po gozdu lomasti divji mož.
Zato v vodniku Po poteh ljudskih pripovedi skupaj z vnukom poiščite odgovore na naslednja vprašanja:
1) Le kdo je zgradil tako velike gore? (Namig: Velikani!)
2) Kdo povzroča potrese? (Namig: Zmaji!)
3) Kdo pa je napolnil Blejsko jezero? (Namig: Vile!)
4) Zakaj so Triglavske gore tako kamnite in razrite? (Namig: Razril jih je užaljeni Zlatorog s svojimi zlatimi rogovi.)
Vsi potrebni podatki na enem mestu
Vseh 30 izletov in tur je v vodniku Po poteh ljudskih pripovedi opisanih na enak način: v uvodu so kratko predstavljeni cilj, značilnosti poti in morebitne zanimivosti. Opis vzpona in sestopa sta kar najbolj zgoščena in vsebujeta poleg poteka poti še dodatne oporne točke na izbranem območju, da se boste z izleta ali ture vrnili čim bolj zadovoljni.
Poleg tega vsak izlet vsebuje tudi sledeče pomembne podatke: izhodišče, nadmorska višina (izhodišča in cilja), zahtevnost izleta ali ture (tri stopnje zahtevnosti), potrebna oprema, koče, najprimernejši letni čas in predviden čas poti, ki ustreza hoji odraslega človeka po ravnem oziroma šeststo metrov sestopa. Za otroke in mladino se seveda čas hoje glede na njihovo starost in pripravljenost na hojo ustrezno podaljša.
Pri vsakem izletu je dodan tudi ustrezen zemljevid območja, ki je večinoma planinski z vrisanimi planinskimi potmi, označenimi s Knafelčevo markacijo, ali v primerih tematskih poti turistični zemljevid.
Na terenu si lahko pomagate tudi z aplikacijo maPZS na pametnih telefonih, s katero boste dobili vrsto uporabnih podatkov, vključno z zemljevidom.