Potica – kako spečemo najboljšo potico?

Tradicionalna slovenska potica je pečena v potičniku, to je pekač potičnik izdelan iz žgane gline, porcelana ali kakšnega drugega materiala. Receptov za potico je veliko, tukaj bom predstavila recept za osnovno testo in za nadev. Čeprav pečemo potico običajno ob posebnih priložnostih, jo lahko postrežemo tudi pri nedeljskem kosilu.
Orehova potica (Foto: Karmen Valant)
Orehova potica (Foto: Karmen Valant)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila

Za pripravo potice moramo pripraviti kvašeno testo, za kar potrebujemo moko, tekočino, kvas in sol. Za najboljšo orehovo potico dodamo mleko, maslo in sladkor.

Ostale sestavine ki jih dodajamo testu ga dodatno izboljšajo in iz osnovnega testa dobimo testo z določenim namenom: testo za potice, za buhteljne, pince ali krofe. Za gnetenje testa si lahko danes pomagamo že z mnogimi pripomočki, najbolj učinkovit je kuhinjski robot za gnetenje testa. 

Prazniki naj bodo čas veselja in sproščenosti, ne tiščanja v trebuhu. Že z nekaj preprostimi ukrepi lahko preprečite neprijetnosti. Preverite tukaj.

Rahljalno sredstvo pri kvašenem testu je kvas. Za poseben razvoj glivic kvasovk so potrebni hrana, vlaga, zrak in toplota. Najbolj primerna je sobna temperatura od 25 do 35 stopinj C.

Vsi ti dejavniki grozdni sladkor, ki nastane iz ogljikovih hidratov, s pomočjo nekaterih fermentov spreminjajo v alkohol in ogljikov dioksid ki rahlja in dviguje testo.

Kvasnega nastavka ni potrebno pripravljati, vsem sestavinam ki imajo temperaturo okoli 35 stopinj C, primešamo zdrobljen ali v mlečni vodi raztopljen kvas, predvsem zato, da se hitreje porazdeli po testu. Stopljeno maščobo primešamo nazadnje, zato da maščoba ne obda glivic kvasovk s tanko plastjo in jim tako onemogoči hitro vzhajanje. 

Preberite tudi: Recepti: Mesne Velikonočne jedi

Najboljša orehova potica – osnovni recept iz bele moke
Običajno pečemo potico iz bele moke, tip 400 ali 500, a v zadnjih letih belo moko vse pogosteje nadomeščajo druge moke, predvsem ajdova, koruzna, ržena ali polnozrnata moka. Za testo iz bele moke potrebujemo:

50 dag bele moke
4 dag kvasa
6 dag margarine za pečenje
8 dag sladkorja
2 jajci
2, 5 dl mleka
rum, limonina lupinica
vaniljev sladkor
sol

Moko presejemo v večjo skledo in dodamo sol. Posebej v manjši skodelici v mlačnem mleku raztopimo kvas. V drugi posodi pa zmešamo jajca, sladkor, rum in limonino lupinico. Posebej segrejemo mleko in raztopimo maščobo.

Moki dodamo toplo mleko in premešamo. Dodamo zmes z jajci, sladkorjem, rumom in aromami, ter vse skupaj dobro premešamo. Dodamo še raztopljen kvas in maščobo, ter vse zmešamo v srednje gosto testo. Zgnetemo ga le toliko, da postane elastično v notranjosti in gladko na površini. pazimo da se testo ne prijema sklede in da ne zamešamo pretrdega testa.

Količino mleka v testu težko točno določimo zaradi vlažnosti moke in velikosti jajc. Testo pokrijemo s folijo in pustimo vzhajati. Za vzhajanje je primerna tudi vsaka plastična posoda ki se neprodušno zapre in je dovolj velika. V zaprti plastični posodi vlaga in toplota ostaja v njej, kar so idealni pogoji za vzhajanje testa.

Testo vedno vzhajamo na sobni temperaturi, ne dajemo ga na radiator ali kakšen drug izvor toplote. Ko se količina testa pri vzhajanju podvoji ga še enkrat premesimo.

Tako pripravljenem testu lahko poljubno dodajamo razna semena ali kaše. Pri slanem testu je postopek enak, s tem da opustimo rum in jajca, sladkor pa dodamo po navodilih.

Preberite tudi: Tradicionalne velikonočne jedi za žegen in njihova simbolika

Orehov nadev za potico
Tudi za nadev za orehovo potico poznamo veliko receptov. Za osnovni recept potrebujemo naslednje sestavine:

50 dag mletih orehov
15 dag sladkorja
1, 5 dl mleka
2 jajci
vaniljev sladkor
mleti cimet
rum

V mlačno mleko primešamo orehe, sladkor, jajci, arome, dišave in rum. Pripravljen nadev namažemo po razvaljanem testu. Temperatura nadeva za orehovo potico naj bo enaka temperaturi testa.

Koliko nadeva damo na testo? Priporočljiva količina nadeva naj bo enaka teži testa, če pa želimo bolj bogato potico količino nadeva povečamo.

Zavijanje in peka orehove potice
Ko nadev namažemo po razvaljanem testu, ga tesno zavijemo. Položimo ga v pripravljen pekač, ga prebodemo in vzhajamo. Pred peko testo tanko namažemo z zmesjo mleka in jajc, pri tem pazimo da ne zapolnimo luknjic, ki smo jih naredili pri prebadanju.

Potico lahko pečemo v navadnem pekaču ali v modelu. Dolžino ptice za okrogel model določimo tako, da izmerimo premer modela in pomnožimo z dva. Recepti so pripravljeni za eno potico ki jo spečemo v modelu premera 24 cm ali v dveh ravnih modelih dolžine približno 28 cm, ki mora segati do 3/4 višine modela.

Namazano testo v obliki pravokotnika zavijamo med stalnim zategovanjem, medtem ko zadnjega dela, obrat in pol do konca, ne zategujemo več, temveč ga samo povaljamo. S tem potici določimo enakomerno debele plasti testa, saj se zunanji del potice najbolj raztegne.

Preberite tudi: Recepti: Velikonočno pecivo

Potico pečemo 50 minut, pri 190 stopinjah C, v ventilacijski pečici pri 175 stopinjah C, v plinski pečici pa na stopnji 2 ali 3.

Potico razrežemo šele naslednji dan ali ko je dobro ohlajena. Med ohlajanjem potico pustimo pri miru in je ne prestavljamo.

O AVTORICI PRISPEVKA:

Karmen Valant je upokojenka, ki se ljubiteljsko ukvarja s kuhanjem in pisanjem. Več njenih receptov in idej boste našli tudi na njeni spletni strani TUKAJ.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Orehova potica Velika noč Recepti
Morda te zanima tudi:

Recepti: 3 najboljše juhe iz čemaža

Čemažu pravimo tudi divji česen, saj zelo spominja na p...

Recept za odlično krompirjevo musako

Klasično krompirjevo musako postrežemo kot samostojen o...

Ideja za hitro kosilo: Recept za polento z mletim mesom

Polenta se odlično ujema z mletim mesom. Postrežemo jo ...

Kaj narediti za kosilo, ko zmanjka idej? To je ideja za odlično kosilo

Ne veste, kaj bi pripravili za kosilo? Tu je ideja za ...

Kako skuhamo najboljšo mineštro?

Zelenjavna mineštra je prava paleta okusov, ki v sebi s...

Recepti za zdrava kosila: Losos na žaru s šparglji

Recepti za zdravo kosilo! Zdrava prehrana je ključ do b...

Recept: Pomladna enolončnica (s čemažem, regratom in koprivami)

Ideje za kosilo: Pomladna enolončnica je samostojna jed...

Recepti: Velikonočne jedi s hrenom

Velika noč je čas, ko na mize postavimo najboljše jedi,...

Musaka – najboljši recepti za pripravo musake

Musaka je sredozemska jed, v originalnem receptu jo pri...

Iz Jožičine kuhinje: Jagode v čokoladi

"Jagode in čokolada, ne razmišljaj, ko si mlada, srce n...

Intervju z dr. Katjo Rebolj: Divje rastline - učinkovitost, uporaba in hranilna vrednost

Tokrat smo se z dr. Katjo Rebolj, doktorico biokemije, ...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Marija Hrvatin

Marija Hrvatin
pisateljica, kolumnistka


"Življenje je preveč lepo, da bi ga zatemnila z nepomembnostmi; v tej zgodbi je zdravje biser, ki ima neprecenljivo vrednost tukaj in zdaj. "

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2025 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.