Vožnja avtomobila je opravilo, ki ga naši možgani pogosto opravljajo avtomatsko. Na starost je to še toliko bolj izrazito. Mnogi starostniki so popolnoma sposobni voziti avtomobil, čeprav imajo že precejšnje težave s spominom. Kako torej presoditi, da so miselne spodobnosti starostnika okrnjene do te mere, da za volanom ni več varen?
Skrb za osebe z demenco ali Alzheimerjevo bolezen prinaša številne izzive. Zakonec, družinski člani in prijatelji se srečajo z občutkom izgube, saj se zdi, da oseba, ki so jo poznali, dobesedno izginja pred njihovimi očmi. Pomoč osebi, ki jo »odnaša« demenca, je zamudna in naporna, in težko je uskladiti ukrepe, ki so potrebni za njeno varnost na eni strani ter ne-omejevanje samostojnosti na drugi.
Ali starostnik z blago demenco lahko samostojno vozi avtomobil ali ne? Nekateri strokovnjaki so prepričani, da mu tega privilegija ne bi smeli odvzeti, dokler ni nedvoumno dokazano, da je nevaren voznik. Vožnja zahteva usklajevaje – čutila, možgani in mišice morajo sočasno obdelovati podatke ter se hitro odzivati. Vozniške spretnosti pri starostniku se morda še zdijo dovolj dobre, ko pa se zgodi nepričakovana situacija, ga lahko zgrabi panika ali »zmrzne« zaradi neodločnosti.
Eden od preverjenih načinov, kako presoditi, ali je starostnik z znaki demence še sposoben samostojno voziti, je opazovanje njegovega splošnega obnašanja. Če napačne presoje postajajo pravilo in ne izjema, če slabo spremlja dogajanje okrog sebe in če reakcije postanejo počasne ali neprimerne, potem za volan ne sme več.
Naj za konec ponovimo ukrepe, s katerimi lahko sami zmanjšate tveganje za demenco: 1. skrbite za primerno telesno težo in redno telesno aktivnost. Strokovnjaki starostnikom priporočajo najmanj 150 minut zmerne telesne vadbe (hoje, na primer) na teden. Gibanje znižuje krvni tlak, krvni sladkor in holesterol.
2. Kontrolirajte trebušno debelost : obseg pasu pri ženskah, ki presega 88 centimetrov, predstavlja že veliko zdravstveno tveganje. Pri moških je ta meja postavljena na 102 centimetra. Za zdravega velja obseg pasu pri ženskah do 80 centimetrov, pri moških pa 94 centimetrov.
3. Jejte veliko sadje in zelenjave. Možgani potrebujejo tudi dovolj ogljikovih hidratov in nenasičenih maščob. Znebite se živil, ki vsebujejo beli sladkor, in črtajte sladke pijače.
4. Skrbite, da bodo ravni trigliceridov, holesterola in krvnega sladkorja v mejah normale.
Viri:
Journal of Gerontology
Gerontology and Geriatric Medicine
Harvard Medical School