Kot so včeraj poročali na portalu 24ur.com, je »vlada na seji potrdila predlog sprememb Stvarnopravnega zakonika (SPZ). Med spremembami je tudi novi 15.a člen. Ta v naš pravni red vnaša novo vrednostno opredelitev, z jasnim zakonskim napotilom, da so živali deležne posebne zakonske zaščite, saj ta člen določa, da so živali živa bitja. Si je pa ministrstvo za pravosodje prvotno prizadevalo, da bi bile živali označene kot čuteča živa bitja, kakor je zakonodaja urejena marsikje drugje, pa za slednje niso dobili dovolj podpore v procesu usklajevanja, zato je, kot je pojasnila po današnji seji vlade ministrica Andreja Katič, na vlado romal predlog brez oznake čuteča živa bitja.«
Člena 15.a še določa, da določbe zakonika veljajo za živali le, če specialni zakon, kot je zakon o zaščiti živali, ne določa drugače. S tem se odpravlja dosedanja neskladja med zakoni, prav tako Slovenija končno sledi zgledu Avstrije, Nemčije, Švice in drugih evropskih držav. To pa pomeni, da je konec časov, ko se je zakonik uporabljal tako, da so živali obravnavali enako kot stvari.
Slovenija pa s tem ni sledila ureditvi, ki jo poznajo v nekaterih drugih evropskih državah (Francija, Portugalska ...). Prav tako že Evropska unija v svojih dokumentih priznava živalim poseben pomen, saj člen 13 Pogodbe o delovanju EU določa, da so živali čuteča bitja (sentient beings), so še zapisali na portalu 24ur.com.
Pravosodna ministrica Andreja Katič meni, da so živali čuteča živa bitja
Ministrica Katičeva je včeraj izpostavila, da je opredelitev živali kot živih bitij pomembna novost, v zakon je sicer želela zapisati dikcijo, da so živali "čuteča živa bitja", to določilo so namreč oblikovali v sodelovanju s pravno stroko in predstavniki nevladnih organizacij.
Kot je dejala, pa žal te določbe v medresorskem usklajevanju ni uspelo uskladiti, novela pa je kar štiri tedne čakala na uvrstitev na sejo vlade. Tudi včeraj je poskušala prepričati nekatere kolege ministre, a ji ni uspelo in tako v predlogu ostaja dikcija, da so živali "živa bitja".
Katičeva upa, da bo predlog spremenjen med obravnavo v DZ. Kot je dejala, se o tem že pogovarja s poslanci, meni pa tudi, da bodo tudi nevladne organizacije "vršile dovolj velik pritisk, da Slovenija na tem področju stopi med bolj napredne države", pišejo slovenski mediji.
Kdor ima žival doma, ve, da je čuteče bitje
Oglasili so se tudi v Društvu za osvoboditev živali in njihove pravice: "Kdorkoli ima doma žival, lahko potrdi, da je čuteče bitje, in kdor je pravnik, lahko vladi pojasni, da zavrača nekaj, kar je Slovenija s podpisom lizbonske pogodbe že sprejela," so zapisali. Po njihovem mnenju člen sicer nima neposrednega vpliva, vendar pa gre za pomembno simbolno gesto, še poročajo slovenski mediji.