Kadar kuhamo riž, ga večina kuha po podobnem postopku. Riž speremo pod vročo vodo, nato pa stresemo v slani krop in kuhamo na zmernem ognju.
Razmerje med rižem in vodo je ponavadi 1:3, oziroma kot je zapisano na embalaži.
Nasvet, s katerim bo riž kuhan hitreje
Riž lahko pred kuhanjem namakamo, da je hitreje kuhan, vendar pa vode ne odlijemo, ampak ga skuhamo kar v tej.
Kako dolgo kuhamo riž?
Čas kuhanja je odvisen od sorte in tehnološke predelave riža. Brušene vrste riža kuhamo od 10 do 20 minut, nebrušene vrste riža pa precej dalj časa - lahko celo do 45 minut. To je tudi edina slaba stran nebrušenih vrst riža; če ga pred kuhanjem namočimo, lahko čas kuhanja skrajšamo tudi za polovico.
Pri vrstah "parboild" riža je čas kuhanja primerljiv z belimi vrstami; tudi zato postaja ta riž vse bolj priljubljen.
Zakaj je kuhan riž včasih preveč močnat ali zlepljen, torej razkuhan?
Ali bo riž po kuhanju močnat oziroma zlepljen ali pa bo ostal lepo zrnat, je odvisno od razmerja med molekulama amilozo in amilopektinom, ki sestavljata škrob, ta pa je glavna sestavina riža. K oceni, ali se bo riž razkuhal ali ne, pa nam pomaga že sama oblika zrna. Dolgozrnati riž se med kuhanjem običajno ne razkuha, okroglozrnati riž pa se pogosteje lepi.
Pravilno shranjevanje kuhanega riža
Če ste skuhali preveč riža, ga lahko shranite. Ohlajenega in v zaprti posodi lahko čez noč postavite v hladilnik in uporabite naslednjega dne. V hladilniku lahko ostane največ dva dni. Hladen riž lahko uporabite za solato, pogrevate pa ga lahko le enkrat. Če ga boste pustili na sobni temperaturi 24 ur, ne bo več okusen.
Hranilna vrednost riža
Hranilna vrednost riža je zelo odvisna od tega, kako je obdelan. Pri izbiri riža velja preprosto pravilo: čim bolj bel je riž, več škroba in manj hranilnih snovi vsebuje. Rjavi, nebrušeni riž je torej s prehranskega vidika v primerjavi z belim bolj polnovredno živilo. "Parboiled" riž vsebuje več hranilnih snovi kot beli, saj večina mineralov in vitaminov med tehnološko obdelavo preide iz luščine in tanke semenske ovojnice v notranjost riževih zrn.
Koliko riža na dan lahko zaužijejo starejši ljudje?
Škrobna živila, med katere sodi tudi riž, so temelj prehranske piramide in bi jih morali kot del uravnotežene prehrane uživati vsak dan. Dnevno naj bi starejši in fizično manj aktivni ljudje, ženske in moški, zaužili 10 enot škrobnatih živil, aktivne ženske in moški, odraščajoča dekleta in večina otrok 12 enot, odraščajoči fantje, zelo aktivne ženske in moški pa do 16 enot. Veliko število dnevno "dovoljenih" enot škrobnih živil pa lahko kaj hitro zavede, da jih zaužijemo preveč. Zato je dobro vedeti, da je ena enota npr. srednje velik krompir ali polovica rezine kruha ali mala žemlja ali dve veliki žlici kuhane polente, riža ali testenin.
Povzeto po prispevku Zveze potrošnikov Slovenije.