Zakaj je temu tako in kaj se pravzaprav dogaja, pojasnjuje Kelliy Hogan, nutricistka iz Mount Sinai’s Dubin Breast Cancer centra. Pojasnjuje, da se je pomembno osredotočiti na gostoto hranil v živilih. »Skleda listnatega zelja s kuhanim jajcem vam bo dala tudi visoko kakovostne beljakovine, vlaknine ter veliko različnih vitaminov in mineralov, na primer vitamine A, C, K, folate. S skodelico sladkih kosmičev, ki energetsko meri enako, torej enako kcal, vsega naštetega ne boste dobili. Še več, nizka vsebnost vlaknin in beljakovin ter visoka vsebnost sladkorja bodo povzročili presnovni šok, ki bo zelo povečal apetit po škrobnih živilih čez dan.«
Hrana, revna s hranili in bogata s kalorijami, običajno povzroči nagel porast krvnega sladkorja, ki mu sledi izrazit padec. Telo se odzove s hudim občutkom lakote, ki ga spremljajo šibkost, omotičnost, težave s koncentracijo. »Ko je sladkor v krvi nizek, telo fiziološko hrepeni po nečem škrobnatem, saj je to hrana, ki lahko hitro dvigne krvni sladkor,« pojasnjuje Hoganova, in nadaljuje: »Če lakoto potešimo z živili, ki vsebujejo kompleksne ogljikove hidrate, je to za telo zelo drugače, kot če posežemo po tistih, ki vsebujejo enostavne ogljikove hidrate (lahko prebavljiva živila: procesirani žitni izdelki, sladkarije, sladke pijače). Pri kompleksnih ogljikovih hidratih telo potrebuje dlje časa, da jih razgradi. Zato so bolj trajnosten vir energije in ne povzročijo visokih nihanj krvnega sladkorja.«
Ali so živila z enostavnimi ogljikovimi hidrati res vsa »za odmet«? Hoganova pravi, da nikakor ne. »Zelenjava in sadje vsebujeta enostavne ogljikove hidrate, pa ne povzročata glukoznih skokov. To je zelo pomembno vedeti. Vzrok je v ostalih hranilih, ki jih vsebujeta, in ki (med drugim) otežijo prebavljanje ter poskrbijo, da se sladkor v kri sprošča nadzorovano.« Kaj pa, če občutimo, da nam je sladkor padel? »Če ste doma, imate lahko vedno pri roki kuhan krompir ali polnozrnat kruh. V službi bo pest rozin (ali drugega suhega sadja) odtehtala veliko več kot piškoti ali tortica,« za konec pove Kelliy Hogan.
Viri:
Journal of Nutrition
Mountsinai.org