Da pitje kave nima prednosti, ni mogoče reči. Ponaša se z antioksidanti, učinkuje poživljajoče in osvežujoče, če je primerno ohlajena. Tisti, ki jo redno pijejo, se lahko z njo zaščitijo pred sladkorno boleznijo in določenimi rakavimi obolenji.
Obstajajo pa tudi minusi: trebušne težave, nemiren spanec in anksioznost. Da o odvečnih kalorijah sladkanega napitka ne govorimo. Če bi želeli le pluse in nič minusov, velja poizkusiti katero od sledečih alternativ.
Matcha zeleni čaj. Gre za navadni zeleni čaj, le da z dejanskimi čajnimi listi, zmletimi v prah. Zaradi tega se ponaša s kavo primerljivo vsebnostjo kofeina, le da ta učinkuje drugače – bolj pomirjajoče, zahvaljujoč aminokislini teanin. Pa še nekaj: prah premore veliko antioksidantov.
Sok pšenične trave. Ta je koncentriran vir antioksidativnih vitaminov A, C in E, kakor tudi železa, kalcija, magnezija in aminokislin. Te naravne sestavine lahko učinkujejo podobno kot kofein. Raziskave kažejo tudi, da pomaga pri revmatoidnem artritisu, ulceroznem kolitisu, sladkorni bolezni, debelosti in oksidativnemu stresu.
Čaj iz ginsenga. Tako kot kava tudi čaj iz ginsenga pripomore k boljši koncentraciji, obenem pa ščiti pred prehladom in gripo. Ljubitelje kave pa bi lahko prepričal njegov naravno grenak okus.
Sok granatnega jabolka. Bujna barva sadeža daje vedeti, da mu ne primanjkuje antioksidantov, ki dobrodejno vplivajo na raven energije. Še posebej dobro se ujame z mineralno vodo.5. Yerba mate čaj. Priljubljen južnoameriški čaj je narejen iz avtohtone mate rastline. Kot kava tudi on premore kofeine, obstajajo pa dokazi, da lahko znižuje ravni holesterola, brzda sladkor v krvi in pomaga pri izgubljanju odvečnih kilogramov.
Voda. Boljšega leka zoper dehidracijo od vode ni. V primeru dehidracije lahko poveča kognitivno in gastrointestinalno funkcijo ter telesno zmogljivost. Pred pitjem kave je zato pametno popiti nekaj kozarcev vode – tako boste veliko bolj energični.