Bolečina že desetletja ni več nekaj, zaradi česar bi bilo potrebno trpeti ali takoj obiskati zdravnika. Zadostuje obisk lekarne, kjer se police šibijo pod sredstvi, ki prinašajo olajšanje. Tablete, pilule, spreji, mazila, geli … izbira je velika, odločitev pa odvisna tudi od debeline denarnice. Ker so sredstva na voljo v prosti prodaji, si jih lahko privoščimo po mili volji.
Posebej popularni so nesteroidni antirevmatiki (NSAID), ki pa bi jih, kot kaže najnovejša študija, morali jemati izjemno previdno. Povečujejo namreč tveganje za miokardni infarkt.
Med najbolj popularnimi nesteroidnimi antirevmatiki, ki so na voljo brez recepta, so voltaren, nalgesin, ibubel in diverin.
Raziskavo, v kateri so preučili več kot 450 tisoč primerov miokardnega infarkta in drugih vrst srčnega napada, so skupaj opravili kanadski, finski in nemški zdravniki. Več kot 60 tisoč bolnikov je v času infarkta jemalo nesteroidne antirevmatike, ki so vsebovali učinkovine naproksen, natrijev diklofenakat (voltaren), ibuprofen, celekoksib. Izkazalo se je, da večji odmerek kot so bolniki uživali, bolj pogosto so doživeli infarkt. Tveganje je bilo največje v prvem mesecu jemanja.
Viri:
BMJ
McGill University Health Centre
Lancet