Raziskovalci z Univerze Johnsa Hopkinsa so proučili dobrodejne učinke ribjega olja pri reševalcih s posttravmatsko stresno motnjo, ki so odstranjevali posledice katastrofalnega potresa, ki je leta 2011 prizadel Japonsko.
Že desetletja se kapsule z ribjim oljem prodajajo zavoljo dobrodejnih učinkov, ki jih imajo na možgane, in ker nudijo zaščito pred multiplo sklerozo in nizom otroških alergij. Vse več pa je dokazov, da bi lahko ribje olje bilo učinkovito tudi pri zdravljenju simptomov kroničnega stresa. Daljša obdobja stresa botrujejo trajni aktivaciji možganskega živčnega sistema, čemur sledi obraba, simptomi pa v marsičem spominjajo na posttravmatsko stresno motnjo.
Omega 3 maščobne kisline so s slednjo prvič povezali v raziskavi iz leta 2005. Kot se je izkazalo, ta znatno pripomore k zamejitvi razvoja motnje. Ugotovljeno je bilo tudi, da poveča regeneracijo nevronov v hipokamusu in amigdali – v dveh delih možganov, ki sta najpogosteje povezana s kroničnim stresom in posttravmatsko stresno motnjo.
Nekaj let pozneje so na vrsto prišli že omenjeni reševalci. Znova se je izkazalo, da ribje olje dobrodejno vpliva na možgane. Raziskovalci z Univerze Johnsa Hopkinsa pa so pred kratkim ugotavljali, če bi lahko rezultate prejšnjih študij posplošili na širšo populacijo. Kot se je izkazalo, je ribje olje pri ženskih reševalkah učinkovalo, pri moških pa kakšnega omembe vrednega vpliva raziskovalci niso zaznali. Zato so zaključili, da medtem ko bi lahko ribje olje ženskam pri zdravljenju posttravmatske stresne motnje lahko pomagalo, pa bi bilo treba njegovo učinkovitost pri splošni populaciji še bolj podrobno raziskati.