Splošne zdravnike obiskuje veliko ovdovelih pacientov, ki trpijo zaradi sladkorne bolezni, visokega krvnega tlaka in depresije, njihova največja težava pa je osamljenost. Pogosto je tako zanje bolj koristno, da jim zdravniki prisluhnejo, kot pa da jim predpišejo zdravila ali nudijo nasvete, povezane z življenjskim slogom, razkrivajo rezultati britanske raziskave izvedene v sklopu kampanje Campaign to End Loneliness.
Pogosteje obiščejo zdravnika
»Vplivi osamljenosti na naše zdravje so zastrašujoči. Osamljenost naj bi bila zdravju bolj škodljiva kot debelost, škoda pa naj bi bila primerljiva s 15 pokajenimi cigaretami dnevno. Kronična osamljenost skrajša življenjsko dobo in povzroča resne zdravstvene težave,« je pojasnila Laura Alcock-Ferguson, izvršna direktorica kampanje.
Iz dostopnih podatkov je razvidno, da osamljeni pacienti pogosteje obiščejo splošnega zdravnika kot ostali. Po zadnji raziskavi, ki so jo naredili na britanski London School of Economics, bi lahko z vloženim funtom v zdravstvene dejavnosti, ki so povezane s tovrstnimi pacienti, v britanski zdravstveni blagajni privarčevali 3 funte. Zato bi morali več investirati v storitve, namenjene osamljenim pacientom, s čimer bi posledično zmanjšali tudi število obiskov pri splošnih zdravnikih, še piše britanski časnik.
Občutek izolacije je lahko kriv za šibko zdravje in slabo počutje. »Osamljenost je lahko včasih povezana tudi z drugimi resnimi zdravstvenimi težavami in tega ne smemo zanemarjati. Splošni zdravniki bi morali biti zato pozorni tudi na druge bolezenske znake, kot je na primer depresija,« pa opozarja Caroline Abraham iz britanske organizacije Age UK.
»Če imaš nekoga, s katerim se lahko pogovarjaš, je bolj verjetno, da se bodo zdravstvene težave odkrile prej, kar je prav v tem času še posebej pomembo, saj se približuje zima, ko je hospitaliziranih veliko starejših ljudi,« je še dodala Abrahamova.
Splošni zdravniki bi zato morali nuditi storitve, ki bi bile v pomoč osamljenim ljudem, a zdravnikov v Veliki Britaniji primanjkuje, zato razmišljajo o dodatni denarni stimulaciji, s katero bi v to otoško državo privabili nove splošne zdravnike.
Kako pa je s to problematiko pri nas? V Sloveniji med drugim že več let poteka akcija Moj zdravnik, ki v središče postavlja spoštovanje sočloveka, srčne in trdne vezi med nami, predvsem pa zaupanje.