Predstavljajte si: sončen zimski dan vas je ujel na poti in ukleščil v kolono. Že po uri ali dveh postanete zelo žejni. Tako zelo, da potreba po pitju prevlada vse ostale. Za nekaj požirkov vode, ki bi kot potoček izpod snega stekla po vašem suhem grlu, bi dali premoženje.
Slovenci pijemo premalo vode
Voda omogoča življenje in je eden osnovnih pogojev za zdravje. V človeškem telesu ima vrsto vlog: je gradbeni material in reaktant, topilo in medij za reakcije, transportno, mazivno, amortizacijsko in termoregulacijsko sredstvo, piše v poročilu o vodi, ki so ga pripravili na NIJZ.
Slovenci v povprečju zaužijemo 1,66 litra tekočine na dan, od tega je 1 liter navadne vode. Kar je premalo. Ameriške smernice navajajo, da povprečno visok in težek moški, ki je fizično normalno aktiven, potrebuje 3,7 litra tekočine na dan, ženska pa 2,7 litra. Slovenske smernice zdravim odraslim priporočajo dva do tri litre tekočine na dan. Fizična aktivnost in, suho okolje in vročina potrebe povečajo celo za dvakrat.
»Oblikovanje zdravih navad uživanja vode je dejavnik, ki vpliva na pojavnost oziroma odsotnost različnih bolezni v trenutnem ali kasnejšem obdobju. Iz analize vzrokov sledijo morebitni ukrepi pri oblikovanju vzorcev vnašanja tekočin, na primer reklamiranje pitja pitne vode iz pipe kot pomembnega živila, kjer je pitna voda varna, kar je treba seveda zagotoviti,« pojasnjujejo avtorji Študije o prehranskih navadah pri nas.
Koliko vode sploh potrebujemo?
Ne samo fizična aktivnost in vreme, potrebe po vodi so odvisne tudi od telesne višine in telesne teže ter seveda od starosti. Težji in višji, kot smo, več vode potrebujemo. S pomočjo naslednjih navodil si lahko sami izračunate, kolikšne osnovne potrebe po vodi ima vaše telo: telesno težo v kilogramih delite s 30. Na primer, če tehtate 60 kilogramov, vaše telo potrebuje dva litra vode na dan, ki jo večinoma vnesete s tekočino, nekaj pa tudi s hrano. Ne glede na letni čas! Dobljeni številki dodajte količino, ki jo potrebujete zaradi fizične aktivnosti, in sicer 350 mililitrov za vsake pol ure športanja ali težjega fizičnega dela.
Kako zelo pomembna je hidracija, dokazuje tudi študija, ki so jo opravili na Univerzi Louhgborough in ki je pokazala, da izguba vode, ki znaša 2,5 odstotka telesne teže, povzroči upad telesnih in umskih zmogljivosti za neverjetnih 45 odstotkov.
Viri:
NIJZ
Ministrstvo za zdravje
American Journal of Clinical Nutrition