Bi radi dočakali sto let, bili še vedno zdravi in vitalni? Je mogoče. To je dokazal znani japonski zdravnik Hinohara, ki je lani umrl pri starosti 105. let. Kot pravijo mediji, je znameniti zdravnik doprinesel s svojimi izkušnjami in znanjem k bolj zdravi starosti. Tudi zaradi njega in njegovih navodil Japonci živijo dlje.
Dr. Hinohara je skoraj vse do svoje smrti živel zelo aktivno. Še vedno je delal v bolnišnici in predaval svojim študentom. Vse to pa mu je uspelo s pomočjo 10 zlatih pravil za dolgo in zdravo življenje:
1) Naša energija prihaja iz naše notranjosti, iz naših občutkov in ne iz hrane, ki jo pojemo in iz spanja.
»Najbrž se vsi dobro spominjamo, kako smo v otroštvu včasih pozabili jesti, pa tudi spati. Verjamem, da nam ravno to početje tudi v starosti lahko pomaga. Ni vedno dobro utrujati našega telesa s spanjem in s hrano.«
2) Pazite se debelosti!
Dr. Hinohara je večkrat poudaril, da lahko sto let doživijo osebe, ki nimajo težav z odvečnimi kilogrami. Poudarjal je, da je zelo pomembno, da pazimo na svojo zdravo telesno težo ter se zadosti gibamo. Pomembno je, da se ne prenajedamo.
Znani zdravnik je za zajtrk pil kavo, kozarec mleka ter pomarančni sok z žličko oljčnega olja. Verjel je, da je vse to odlično za njegovo kožo in kri.
3) Načrtujte!
Zdravnik je ves čas imel plan za leto dni vnaprej. Načrtovanje ga je gnalo dalje. Zato je pomembno, da načrtujemo in smo optimistični. To je zelo velikega pomena za dolgoživost.
4) Ne odidite v penzijo, če si tega ne želite
Zdravnik je po 65. letu starosti pričel s prostovoljnim delom. Še vedno je predaval in obiskoval paciente. To je počel tudi po 18 ur na dan in pri svojem delu užival. Vedno je govoril, da bi morali ljudje delati tisto, kar imajo radi. Zato je tudi aktivnost v zrelih letih zelo pomembna. Pokojnina je čas, da počnemo vse tisto, kar želimo, kar imamo radi.
5) Delite svoje znanje in izkušnje
Letno je imel okrog 150 predavanj. Predaval je vsem, otrokom, odraslim, starejšim, znanim zdravnikom. Vedno je med svojimi predavanji stal, včasih tudi po uro in pol skupaj. Dejal je, da ga prav to ohranja pri močeh.
6) Ne verjemite vsemu, kar vam povedo zdravniki
Čeprav ali pa prav zato, ker je bil zdravnik sam, je vedel, da zdravniki ne znajo pozdraviti vsega. Pacientom je svetoval, da vedno, ko jim zdravnik predpiše neko terapijo ali zdravilo, postavijo vprašanje, če bi enako svetoval tudi svojim domačim.
Verjel je tudi, da imajo glasba in živali zelo velik vpliv na zdravje in zdravljenje.
7) Vedno pojdite po stopnicah in nosite svojo prtljago sami.
Če ste zdravi in vitalni, potem pozabite na dvigalo. Vedno uporabljajte stopnice, vedno nosite sami svoje stvari. Hoja po stopnicah je vadba za srce.
8) Poiščite inspiracijo
Če imate radi knjige, jih berite, če imate radi glasbo, pojdite na koncert. Počnite tisto, v čemer uživate in vsak dan si za to vzemite čas.
9) Bolečina je skrivnostna
Bolečina je močna takrat, kadar vanjo usmerimo svoje misli. Za primer je navedel otroka. Ko se ta udari, joče. Ko mu preusmerimo pozornost na nekaj drugega, preneha jokati, bolečine ni več. In menil je, da bi podobno moralo biti tudi pri odraslih. Pozabite na bolečino, bolečino je potrebno odpraviti stran z zabavo. V bolnišnicah bi morali biti terapevtski psi, glasba, je menil.
10) Ne postavljajte materialnih stvari na prvo mesto
Ne zapravljajte svojega življenja za kopičenje materialnih stvari. Tega ne boste mogli odnesti s sabo, ko boste umrli, je dejal. V življenju naj bodo na prvem mestu veliko bolj vredne stvari. Ljubezen, spoštovanje, stik z naravo, živalmi, soljudmi …