15 let Programa Svit: Za zdravje in prihodnost brez raka debelega črevesa in danke

Aktualno > Ostalo | piše: Uredništvo/ NIJZ | 12.12.2024
Program Svit, državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb in raka debelega črevesa in danke, letos praznuje 15 let delovanja. Gre za enega najuspešnejših javnozdravstvenih programov v Sloveniji, ki je prispeval k reševanju številnih življenj, povečal ozaveščenost o raku ter spodbudil prebivalce k preventivni skrbi za svoje zdravje, pišejo na NIJZ.
V 15 letih delovanja Programa Svit je bilo odkritih več kot 4.100 primerov raka debelega črevesa in danke, 60 odstotkov v zgodnejših, bolj ozdravljivih stadijih. (Foto: Freepik.com)
V 15 letih delovanja Programa Svit je bilo odkritih več kot 4.100 primerov raka debelega črevesa in danke, 60 odstotkov v zgodnejših, bolj ozdravljivih stadijih. (Foto: Freepik.com)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila

Program Svit se je na državni ravni začeli izvajati leta 2009 kot odziv na skrb zbujajoče število na novo odkritih primerov in smrti zaradi raka debelega črevesa in danke. Pred uvedbo organiziranega populacijskega presejanja je bil to prvi najpogosteje odkriti rak pri obeh spolih skupaj, bolezen pa je mogoče uspešno preprečiti ali zdraviti, če jo odkrijemo dovolj zgodaj, pišejo na NIJZ.

Cilj programa je med navidezno zdravimi osebami med 50. in 74. letom starosti s pomočjo preprostega testa ugotoviti prikrite sledi krvavitev v blatu. Osebe s pozitivnim izvidom presejalnega testa napotimo na kolonoskopski pregled, na katerem ugotovimo vzrok krvavitve. Če med kolonoskopijo najdemo spremembe na steni debelega črevesa in danke, morda že tudi rakave spremembe, te v večini primerov odstranimo že med preiskavo – s tem preprečimo nastanek ali napredovanje raka.

Na NIJZ poročajo, da je bilo v 15 letih delovanja Programa Svit odkritih več kot 4.100 primerov raka debelega črevesa in danke, 60 odstotkov v zgodnejših, bolj ozdravljivih stadijih. Poleg tega je bilo odstranjenih več kot 31.700 predrakavih sprememb, kar pomeni, da se je preprečilo na tisoče potencialnih primerov raka. Številke niso le podatki – pomenijo rešena življenja in izboljšano kakovost življenja za številne posameznike in njihove družine.

Po podatkih Registra raka je bil rak debelega črevesa in danke v letu 2021 četrti najpogostejši rak v Sloveniji in Program Svit pomembno prispeva k zmanjševanju njegovega bremena. Redno sodelovanje v programu omogoča zgodnje ukrepanje, ki vodi do manj invazivnih zdravljenj in boljših prognoz. To izboljšuje telesno in duševno zdravje posameznika z diagnozo in zmanjšuje  finančne posledice za posameznike in družbo.

Na NIZJ poudarjajo, da uspeh Programa Svit temelji na tesnem sodelovanju strokovnjakov in celotnih timov različnih področij zdravstva – javnega zdravja, gastroenterologije, patologije, družinske medicine, zdravstvene nege, abdominalne kirurgije, radiologije in drugih. Zdravniki in medicinske sestre s svojim delom ne le preprečujejo, odkrivajo in zdravijo bolezni, temveč tudi krepijo zaupanje pacientov in jih motivirajo za sodelovanje v programu. Presejalni program je postal odličen primer, kako lahko z usklajenim delom dosegamo visoko stopnjo učinkovitosti in zaupanja v javnozdravstvene storitve.

Pogled v prihodnost Programa Svit prinaša nove izzive in cilje. Na NIJZ pravijo, da si bodo še naprej prizadevali za doseg 70-odstotne odzivnosti, kar bo pomenilo še več rešenih življenj. Eden poglavitnih izzivov ostaja zmanjševanje razkoraka med odzivnostjo moških in žensk – trenutno so moški manj pripravljeni sodelovati v programu. Nadaljevali bodo ozaveščanje, izboljševanje dostopnosti programa in uvajanje novih tehnologij za še natančnejše in hitrejše odkrivanje predrakavih in rakavih sprememb.

Program Svit ni le presejalni program, ampak zgodba o skupnem prizadevanju za bolj zdravo Slovenijo. Kot primer dobre prakse program prepoznavajo tako domači kot tudi tuji strokovnjaki. Ob tej pomembni obletnici se NIJZ zahvaljuje vsem, ki poklicno in prostovoljno prispevajo k izvajanju programa, ambasadorjem in prebivalcem, ki sodelujejo v programu. Dodajajo, da skupaj gradimo prihodnost, kjer bo rak debelega črevesa in danke še redkejši – prihodnost, ki bo temeljila na znanju, solidarnosti in skrbi za zdravje vseh.

 

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

15. let programa SVIT Rak danke in debelega črevesja
Morda te zanima tudi:

Kako ohraniti živahno spolnost tudi v menopavzi?

Velja splošno prepričanje, da naj bi v zrelih letih med...

6 navad, ki povečujejo tveganje za demenco in Alzheimerjevo bolezen

Strokovnjaki opozarjajo pred navadami, ki uničujejo naš...

Kako se uspešno spopasti s simptomi menopavze? (piše ambasadorka Nadica Lukman)

Dostikrat sem že slišala obupanega moža, ki se pritožuj...

Izšla je januarska revija Vzajemnost 2025

Stare hiše so bile zdrave, saj so znali naši predniki s...

Kako varno nakupovati na spletu?

Spet je tu november, mesec nakupovalne mrzlice, velikih...

Kako se lotiti rehabilitacije po menjavi kolka?

Menjava kolka (endoproteza kolka) spada pod zahtevne op...

Demenca je v porastu. Kako ukrepati, da ne doleti tudi vas (svetuje trenerka spomina)?

Glede na porast demence je izrazito pomembna preventiva...

BALDRIJAN: zmanjšuje tesnobo, pomirja, lajša bolečine, deluje proti nespečnosti...

Baldrijan (znanstveno Valeriana officinalis), se zaradi...

Naravna pomoč: Kako si zvišati (pre)nizek pritisk?

Za začetek v svoj nabor začimb dodajte rožmarin, ki ugo...

Težave s spanjem: 5 najpogostejših vzrokov in rešitev

Težave s spanjem so lahko tudi znak katere od bolezni, ...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Irena Dolinšek - IR1

Irena Dolinšek - IR1
upokojena organizatorka dogodkov


"Ljudje se moramo čim prej otresti strahu pred staranjem in delom življenja v penziji! Pomembno je, da sprejemamo vse stopnje razvoja v svojem življenju in izkoristimo njihove prednosti, saj je teh v vsakem obdobju življenja veliko, če jih le vidiš."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2025 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.