Vsak posameznik (babica ali dedek) oblikuje edinstven odnos z vnuki, oblikovan z lastnimi osebnimi značilnostmi, življenjskimi izkušnjami in družinsko dinamiko. Obstaja pa nekaj splošnih doprinosov in načinov, po katerih se vpliv babic in dedkov na otroka razlikuje.
Dedki imajo posebno mesto v srcih svojih vnukov, saj ponujajo edinstvene izkušnje, ki pomembno vplivajo na razvoj in dobro počutje njihovih vnukov.
7 razlogov, zakaj je dedek pomemben v življenju otrok
1. Vir modrosti in znanja
Dedki imajo pogosto bogate izkušnje in znanje, ki so ga nabirali vse življenje.
Z otrokom lahko delijo dragocene življenjske lekcije, praktične veščine in zgodbe iz preteklosti, ki ne samo izobražujejo, ampak tudi zabavajo njihove vnuke, saj ponujajo osebne vpoglede, ki jih ni mogoče najti v učbenikih.
»Dedi zelo veliko ve, pove mi mnoge stvari, ki jih jaz ne vem.« (Lina, 11 let)
2. Čustvena podpora
Dedki lahko zagotovijo edinstveno obliko čustvene podpore, ki se razlikuje od ljubezni staršev.
Njihova podpora spodbuja občutek varnosti in zaupanja pri vnukih. Čustvena vez z dedkom je lahko še posebej koristna v otrokovih odraščajočih letih.
3. Vzorniki
Dedki so lahko krasni vzorniki.
S svojimi dejanji in odločitvami dajejo svojim vnukom zgled, kako se vesti, ravnati z drugimi in sprejemati odločitve, kar oblikuje otrokov značaj in vrednote.
4. Družinska dediščina
Dedki so žive povezave s preteklostjo družine, hranijo zgodbe iz otroštva mamice ali očka in vzdržujejo družinske tradicije, ki bi se sicer lahko izgubile.
Ko družinsko dediščino delijo s svojimi vnuki, s tem zagotovijo otroku občutek identitete in pripadnosti. Otroka pa vpnejo tudi v širšo družinsko zgodovino in dediščino.
5. Brezpogojna ljubezen in sprejemanje
Brezpogojna ljubezen in sprejemanje, ki ga ponuja dedek, lahko pomembno vpliva na otrokov občutek lastne vrednosti in pripadnosti. Ljubezen starih staršev nudi vnukom varen prostor, da so to, kar so, ter spodbuja močne temelje samospoštovanja in zaupanja.
6. Druženje in zabava
Dedki pogosto prevzamejo vlogo družabnikov, ki z vnuki delijo konjičke, dogodivščine in smeh.
To lahko privede do globoke, prijateljske vezi, ki obogati vnukovo življenje in jih nauči pomena veselja, radovednosti in preživljanja kakovostnega časa z ljubljenimi osebami.
7. Poučevanje hvaležnosti
Dedki s svojimi dolgoletnimi življenjskimi izkušnjami sami po sebi učijo otroka potrpežljivosti in hvaležnosti.
Vnukom lahko pomagajo razumeti vrednost upočasnitve (vzeti si čas za razmislek pred delovanjem) in ceniti majhne trenutke v življenju. Njihovi pogledi na premagovanje ovir in pomen vztrajnosti so lahko neprecenljive lekcije za otroke, ki se spopadajo s svojimi šolskimi ali življenjskimi izzivi.
V bistvu imajo dedki nepogrešljivo vlogo v življenju svojih vnukov in premalokrat jim rečemo hvala. Hvala, dedki, ker se s svojimi vnuki smejite, jočete, ker z njimi rastete, ker jim pomagate, ker jih imate radi in ker se na vas lahko zanesejo.
S svojo modrostjo, ljubeznijo in vodstvom prispevate k razvoju razgledanih, samozavestnih in sočutnih posameznikov.
Odnos med vnuki in dedkom je zagotovo ena najdragocenejših vezi v življenju.
AVTORICA PRISPEVKA JE: Petra Boh, univ. dipl. soc. del. (www.tralala.si)