Menjava kolka ali kolena velja za rutinski kirurški poseg, kar pa še zdaleč ne pomeni, da ni tvegan. Zato je potrebno dobro premisliti, preden se odločimo zanj. Bolečina v kolku ali kolenu je ena od najpogostejših težav v starosti. Olajšanje prinaša menjava izrabljenega sklepa, ki pa je povezana s določenimi zdravstvenimi tveganji in naporno rehabilitacijo.
Kolk in koleno sta najbolj obremenjena sklepa, zato ni čudno, da z leti začneta pešati. Nositi morata celotno težo telesa, hkrati pa omogočati širok razpon gibanja. Obrabe, poškodbe, družinska nagnjenost in debelost najbolj prispevajo k bolečinam v kolku ali kolenih.
PREBERITE TUDI: Kako se lotiti rehabilitacije po menjavi kolka? Najpomembnejše vprašanje, ki si ga morate zastaviti, preden se odločite za menjavo sklepa, je, kako trenutno stanje vpliva na vaše življenje. Znaki, ob katerih z odločitvijo o posegu ne velja več odlašati, so naslednji:
- Niste več sposobni samostojno opravljati vseh rutinskih dnevnih opravil
- Imate hude bolečine, zaradi katerih ponoči kljub zdravilom ne morete spati
- Zaradi bolečin težko hodite in se težko sklanjate
- Bolečine ne popustijo, ko mirujete
- Ste izčrpali ostale možnosti zdravljenja, tudi kirurške
- Ste zaradi bolečin depresivni in psihično izčrpani
- Vam zdravila povzročajo stranske učinke
- Izvidi kažejo na napredovanje artritisa ali poškodbe sklepa
Pri izbiri bolnišnice, v kateri vam bodo opravili poseg, imejte v mislih ne samo čakalnih dob, pač pa predvsem reference kirurga, ki vas bo operiral, in možnost post-operativne rehabilitacije. Izberite kirurga, ki opravi vsaj sto tovrstnih operacij na leto. Pozanimajte se tudi, kakšni zapleti se najpogosteje pojavljajo in kako ravnati ob njih.
Viri:
Journal of Orthopaedic Research
Harvard Medical School
Knees nad Hips, Special Health Report