Ljudje nakupujemo z očmi in temu so se prilagodili tudi proizvajalci sadja in zelenjave, ki za lepši estetski izgled teh živil na naših policah, daljšo svežino in pravilno obliko, ki jo »zahtevamo« kupci, uporabljajo razne kemikalije in pesticide. Z uživanjem takšnega sadja in zelenjave vse to vnašamo v svoj organizem, kar pa dolgoročno ni dobro za naše zdravje.
Največ pesticidov lahko vsebujejo jabolka, jagode, grozdje, borovnice, breskve in nektarine. Od zelenjave pa špinača, solata, podolgovata rdeča paprika, kumare, krompir in češnjev paradižnik.
Vsa kupljena živila moramo oprati pod tekočo vodo, da odstranimo nekaj teh škodljivih snovi in potem še olupiti, vendar s tem ne odstranimo vseh pesticidov, hkrati pa z olupkom zavržemo tudi mnogo koristnih snovi. Si je mogoče pri čiščenju sadja pomagati s sodo bikarbono?
Ekipa znanstvenikov je dokazovala, da je soda bikarbona učinkovita pri odstranjevanju pesticidov
Znanstveniki z Univerze Massachusetts v ZDA so s poskusi dokazovali, da je soda bikarbona učinkovita pri odstranjevanju pesticidov s površine sadja in zelenjave, pa tudi pesticidov, ki prodrejo v sam sadež.
V raziskavi, objavljeni v znanstvenem časopisu Journal of Agricultural and Food Chemistry, so znanstveniki pri testiranjih uporabljali organska gala jabolka in dva pesticida – tiabendazol (fungicid, ki je zmožen prodirati skozi jabolčno lupino) in fosmet (priljubljen insekticid).
PREBERITE TUDI: TOP nasvet: Če sodo bikarbono daste na obraz ...
Pesticida so v dovoljenih količinah razpršili po sadežih in ju na jabolkih pustili en dan. Jabolka so nato oprali s s tremi različnimi tekočinami: z vodo iz pipe, enoodstotno raztopino sode in vode ter komercialno belilno raztopino, ki jo je odobrila Agencija za varstvo okolja Združenih držav Amerike.
Po petnajstih minutah pranja s sodo bikarbono so bile skoraj vse kemikalije odstranjene s površine plodov, globoko s sadežu pa jih je še nekaj ostalo. (FOTO: Freepik.com)
Rezultati so pokazali, da tako voda iz vodovoda kot komercialna raztopina za beljenje nista pokazali učinkovitosti pri odstranjevanju pesticidov iz jabolk tudi po pranju sadja do dveh minut.
Raztopina sode bikarbone za peko in vode - približno čajna žlička sode bikarbone na dva velika kozarca vode – pa se je izkazala za zelo učinkovito pri odpravljanju strupenih kemikalij.
Po petnajstih minutah pranja s sodo bikarbono so bile skoraj vse kemikalije odstranjene s površine plodov, globoko s sadežu pa jih je še nekaj ostalo. S sadja je soda za peko pomagala odstraniti 80 odstotkov tiabendazola, po dodatnih dvajsetih minutah nežnega drgnjenja pa še 96 odstotkov fosmeta, ki naj bi ga bilo težje odstraniti.
PREBERITE TUDI: Učinkovita sredstva za odstranjevanje plesni
Agronomi menijo drugače: soda ne more pomagati
Ta postopek odstranjevanja pesticidov s sodo se je zaradi svoje enostavnosti razširil in mnogi se ga s pridom poslužujejo in zagotavljajo, da dejansko deluje. Mnenje srbskih agronomov pa je popolnoma drugačno. Novica Miletić, profesor na beograjski kmetijski fakulteti, pravi, da soda bikarbona pri pranju ne more odstraniti pesticidov.
»Sadje moramo oprati. S tem speremo bakterije in pesticide, ki so na površini. Soda bikarbona ne more odstraniti pesticidov, menimo agronomi, in jaz osebno je še nisem uporabljal. Običajno pranje sadja zadostuje, da speremo pesticide na površini,« pravi Miletić.
Poleg tega je najbolj hranljivi del sadja prav v olupku in ne drži, da boste bolj »varni«, če boste jabolko olupili, navaja profesor. »Olupek je skoraj najbolj hranljiv del, res pa je, da je del pesticidov tudi v njem. Je pa bolj zdravo jesti jabolko z olupkom, kot olupljeno,« sklene Miletić.
Koristni nasveti
Kljub nasprotnemu mnenju agronomov, je umivanje sadje in zelenjave s sodo bikarbono zelo priporočljivo. Sadje in zelenjavo le namočite v vodi, kjer je raztopljena soda bikarbona in nato splaknite z navadno vodo. Soda bikarbona ima namreč alkalen pH, ki povzroči, da kemikalije v pesticidu razpadejo na molekule, ki jih je lažje oprati, kažejo raziskave.
Pri odstranjevanju pesticidov naj bi pomagala tudi raztopina kisa in vode. V liter vode dodajte skodelico kisa za vlaganje in namočite v to kopel sadje ter zelenjavo. Pustite delovati eno uro.
PREBERITE TUDI: Zakaj je soda bikarbona farmaciji trn v peti?
Učinkovito je baje tudi namakanje v vodni kopeli z dodatkom limoninega soka in sode bikarbone. V liter vode vlijte sok polovice limone, dodajte tri žlice sode bikarbone in premešajte. V to raztopino potopite sadje in zelenjavo ter pustite delovati 20 minut. Nato izperite s tekočo vodo.
Če želite zmanjšati količino zaužitih pesticidov, pa je še vedno najbolje, da uživate ekološko pridelano sadje in zelenjavo, kjer po pravilih pesticidov ne smejo uporabljati. Sicer pa se je dobro izogibati pridelkom, ki prihajajo iz daljnih krajev, saj je zelo verjetno, da so jih zaradi dolgega potovanja obdelali še z dodatnimi kemikalijami.