Pri nas je mnogo upokojencev, ki imajo 40 let delovne dobe, njihova pokojnina pa znaša borih 444 evrov mesečno. S predlogom novele zakona o uravnoteženju javnih financ, pa naj bi se najnižje pokojnine povišale in znašale 500 evrov.
A Odbor DZ za finance pred nekaj dnevi tega predloga ni podprl. Za predlog je glasovalo sedem poslancev, proti pa jih je bilo 11.
"Pokojnine niso socialni transfer. V predlogu gre za to, da upokojenci dobijo, kar si zaslužijo," je dejala Bon Klanjščkova. Kot je še dodala, so v času krize upokojenci veliko prispevali k stabilizaciji javnih financ.
Za izvajanje predlagane novele bi bilo potrebnih 42,4 milijona evrov, vendar ta sredstva niso predvidena, so opozorili na ministrstvu za finance. Najprej bi bilo treba po njihovih navedbah pogledati finančne možnosti pokojninske blagajne, ki pa jih zdaj ni.
Državni sekretar na ministrstvu za delo Peter Pogačar je zagotovil, da se vlada zaveda položaja upokojencev, zlasti tistih z nizkimi pokojninami. Glede na to je pripravila predlog novele pokojninskega zakona, po katerem bo najnižja pokojnina za upokojence s 40 leti pokojninske dobe 500 evrov.
Predsednik odbora Uroš Prikl iz DeSUS, ki je pred načrtovanim začetkom obravnave predloga predlagal preložitev, je pojasnil, da so potrebna dodatna usklajevanja, da bo "zakon pravičen do vseh, ki jim želi pomagati".
Vlada je s predlogom sprememb zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju predvidela tudi najnižje zneske za tiste, ki imajo 37, 38 in 39 let pokojninske dobe brez dokupa. Pokojnina za tistega, ki ima 39 let pokojninske dobe brez dokupa, po predlogu ne more biti nižja od 490 evrov, za tiste z 38 leti pokojninske dobe brez dokupa je najnižji predvideni znesek pokojnine 480 evrov, za 37 let pokojninske dobe brez dokupa pa 470 evrov.
Po izračunih vlade predlog zadeva približno 33.000 upokojencev, od tega 31.800, ki so upokojeni starostno, in 1200, ki so upokojeni invalidsko.