Bolniki želijo zadnje dni preživeti doma

Moje zdravje > Varna starost | piše: P. L. | 29.9.2021
V Splošni bolnišnici Jesenice deluje Center za interdisciplinarno vodenje bolečine in paliativno oskrbo. Je edini tovrstni center pri nas. Bolnike, ki preživljajo svoje zadnje dneve, na domu obiskuje zdravnica in medicinska sestra.
Umreti v domačem okolju in z ljubljenimi osebami ob sebi je povsem drugačna smrt kot umiranje v bolnišnici med tujci. (Foto: Freepik.com)
Umreti v domačem okolju in z ljubljenimi osebami ob sebi je povsem drugačna smrt kot umiranje v bolnišnici med tujci. (Foto: Freepik.com)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Včasih je bolezen tako huda, da je zdravljenje neuspešno. Bolnik in njegovi svojci se morajo sprijazniti z najhujšo preizkušnjo, ki je pred njimi – prihaja slovo.
 
Vsak človek pa je najraje doma, med svojimi družinskimi člani. Tudi zelo hudo bolan, če je to le mogoče. Vsak človek si želi svoje zadnje dni življenja preživeti v krogu družine, v domači hiši.

Center za interdisciplinarno vodenje bolečine in paliativno oskrbo Splošne bolnišnice Jesenice, ki ga vodi mag. Mateja Lopuh, dr. med., omogoča prav to.

»Center za interdisciplinarno zdravljenje bolečine in paliativno oskrbo se je razvil iz protibolečinske ambulante, ki je bila v naši bolnišnici ustanovljena leta 2004. Začutili smo potrebo, da bolniki in njihovi svojci potrebujejo več kot samo lajšanje bolečine. Z bolj celostnim pristopom smo lahko odgovorili na več njihovih potreb,« je za portal MojaLeta.si povedala mag. Mateja Lopuh, dr. med.

Kmalu se je izkazalo, da bi mnogi bolniki radi bivali v domačem okolju, pa se je vedno znova zatikalo pri obvladovanju simptomov. Napoteni so bili v bolnišnico na razne posege in to jih je zelo utrujalo.

»Skupaj z vodstvom smo ob podpori ZZZS izkoristili možnost, ki jo je ponujala zelena knjiga, in ponudili možnost obiska specialista v domačem okolju,« je pojasnila Lopuhova.

Tako so začeli z dejavnostjo mobilne paliativne enote, ki dopolnjuje ambulantno delo v bolnišnici.

»V okviru Centra imamo tri postelje za dnevno uporabo. Bolniki pri nas ne bivajo čez noč, ampak gredo domov. Ko ne zmorejo več prihajati, jih lahko obiskujemo v domačem okolju. Če oskrba doma iz socialnih razlogov ni možna, pomagamo pri organiziranju nastavitve v domovih za ostarele,« še dodaja Lopuhova.

Bolnike na domu trenutno obiskuje dr. Lapuhova in ena medicinska sestra, pokrivajo celotno Gorenjsko do Bohinja, Žirov, Medvod, (občasno Kamnik), Preddvor, Tržič, kar znaša približno 250.000 prebivalcev.

»Trenutno obiskujemo petdeset pacientov, a ta številka se nenehno povečuje,« pove Lopuhova.

Tisti, ki potrebujejo pomoč na domu, ki potrebujejo strokovno pomoč, ko se bližajo zadnji dnevi, lahko v stik s Centrom za interdisciplinarno vodenje bolečine in paliativno oskrbo pridejo tako, da jih pokličejo ali pa pošljejo napotnico.

»Naše delo poteka 24 ur na dan, vse dni v tednu. Kadar nas kdo potrebuje, pridemo. Ne glede na uro, ne glede na dan,« pojasni dr. Lopuhova.

Njihov obisk poteka tako, da se najprej pogovorijo s svojci, zanima jih, kako so potekali minuli dnevi, pregledajo terapijo, jo uredijo, če je potrebno tudi kaj dodajo. Povprašajo, kako se znajdejo, ali svojci zmorejo. Če je potreben kakšen invaziven poseg, infuzija, naredijo tudi to.

Zaenkrat v okviru njihovega Centra ne potekajo tečaji o negi, ki bi svojcem prišli še kako prav, a ekipa Centra je svojcem pripravljena pomagati, z njimi se pogovorijo, kadar se ti čutijo negotovi, skupaj poskušajo rešiti težave, svetujejo o negi.

Na vprašanje, kako pripraviti svojce in pacienta, da se bližajo zadnji dnevi, pa dr. Lopuhova odgovarja: »Bolezen največkrat domače in bolnika na to pripravi že sama. Sami vidijo, da telo peša in da njihov ljubljeni zmore vedno manj. Skušamo biti le obzirni spremljevalci in samo opozorimo na spremembe, ki so se zgodile

Še več informacij boste našli tukaj.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Sezona gob: Prepoznate strupene gobe, znake zastrupitve in kako ukrepati?

Zagotovo ste že slišali rek »kot gobe po dežju!«? In ta...

Projekt CrossCare 2.0.: Oskrba starejših in odziv na staranje prebivalstva

V okviru preteklega 23. Festivala za tretje življenjsko...

Vabljeni V ZOO Ljubljana na praznovanje Svetovnega dne živali

Konec tedna, v petek, 4. oktobra, bodo tudi v ZOO Ljubl...

Numerološka napoved: Oktober je čas uvida v leto 2025!

Oktober je čas vpogleda v leto, ki prihaja. Nekako nam ...

Eterična olja in prehlad: recepti za pripravke, uporaba in učinki (piše aromaterapevtka)

Številna eterična olja imajo protibakterijsko in protiv...

Prvega oktobra obeležujemo Mednarodni dan starejših

Prvega oktobra je dan, ki je bil razglašen za praznovan...

Recepti iz Jožičine kuhinje: Bučkina rolada

Jožica z nami tokrat deli recept za okusno bučkino rola...

Ljudje, ki živijo s smislom, živijo dlje in so bolj zdravi

Življenje s smislom: sedaj je čas, da pričnete razmišlj...

V Evropski uniji letno zavržemo več kot 58 milijonov ton hrane

V nedeljo, 29.9. obeležujemo mednarodni dan ozaveščanja...

6 navad, ki povečujejo tveganje za demenco in Alzheimerjevo bolezen

Strokovnjaki opozarjajo pred navadami, ki uničujejo naš...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Nadica Lukman

Nadica Lukman
djotiš astrologinja in mentorica za osebno rast


"Lahko smo nejevoljni, tarnamo nad svojimi leti, žalujemo za preteklostjo, a vse to je nesmiselno. Namesto tega delajmo stvari, ki nas veselijo."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2024 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.