Včasih je bolezen tako huda, da je zdravljenje neuspešno. Bolnik in njegovi svojci se morajo sprijazniti z najhujšo preizkušnjo, ki je pred njimi – prihaja slovo.
Vsak človek pa je najraje doma, med svojimi družinskimi člani. Tudi zelo hudo bolan, če je to le mogoče. Vsak človek si želi svoje zadnje dni življenja preživeti v krogu družine, v domači hiši.
Center za interdisciplinarno vodenje bolečine in paliativno oskrbo Splošne bolnišnice Jesenice, ki ga vodi
mag. Mateja Lopuh, dr. med., omogoča prav to.
»
Center za interdisciplinarno zdravljenje bolečine in paliativno oskrbo se je razvil iz protibolečinske ambulante, ki je bila v naši bolnišnici ustanovljena leta 2004. Začutili smo potrebo, da bolniki in njihovi svojci potrebujejo več kot samo lajšanje bolečine. Z bolj celostnim pristopom smo lahko odgovorili na več njihovih potreb,« je za portal
MojaLeta.si povedala mag. Mateja Lopuh, dr. med.
Kmalu se je izkazalo, da bi mnogi bolniki radi bivali v domačem okolju, pa se je vedno znova zatikalo pri obvladovanju simptomov. Napoteni so bili v bolnišnico na razne posege in to jih je zelo utrujalo.
»
Skupaj z vodstvom smo ob podpori ZZZS izkoristili možnost, ki jo je ponujala zelena knjiga, in ponudili možnost obiska specialista v domačem okolju,« je pojasnila Lopuhova.
Tako so začeli z dejavnostjo mobilne paliativne enote, ki dopolnjuje ambulantno delo v bolnišnici.
»
V okviru Centra imamo tri postelje za dnevno uporabo. Bolniki pri nas ne bivajo čez noč, ampak gredo domov. Ko ne zmorejo več prihajati, jih lahko obiskujemo v domačem okolju. Če oskrba doma iz socialnih razlogov ni možna, pomagamo pri organiziranju nastavitve v domovih za ostarele,« še dodaja Lopuhova.
Bolnike na domu trenutno obiskuje dr. Lapuhova in ena medicinska sestra, pokrivajo celotno Gorenjsko do Bohinja, Žirov, Medvod, (občasno Kamnik), Preddvor, Tržič, kar znaša približno 250.000 prebivalcev.
»T
renutno obiskujemo petdeset pacientov, a ta številka se nenehno povečuje,« pove Lopuhova.
Tisti, ki potrebujejo pomoč na domu, ki potrebujejo strokovno pomoč, ko se bližajo zadnji dnevi, lahko v stik s Centrom za interdisciplinarno vodenje bolečine in paliativno oskrbo pridejo tako, da jih pokličejo ali pa pošljejo napotnico.
»
Naše delo poteka 24 ur na dan, vse dni v tednu. Kadar nas kdo potrebuje, pridemo. Ne glede na uro, ne glede na dan,« pojasni dr. Lopuhova.
Njihov obisk poteka tako, da se najprej pogovorijo s svojci, zanima jih, kako so potekali minuli dnevi, pregledajo terapijo, jo uredijo, če je potrebno tudi kaj dodajo. Povprašajo, kako se znajdejo, ali svojci zmorejo. Če je potreben kakšen invaziven poseg, infuzija, naredijo tudi to.
Zaenkrat v okviru njihovega Centra ne potekajo tečaji o negi, ki bi svojcem prišli še kako prav, a ekipa Centra je svojcem pripravljena pomagati, z njimi se pogovorijo, kadar se ti čutijo negotovi, skupaj poskušajo rešiti težave, svetujejo o negi.
Na vprašanje, kako pripraviti svojce in pacienta, da se bližajo zadnji dnevi, pa dr. Lopuhova odgovarja: »
Bolezen največkrat domače in bolnika na to pripravi že sama. Sami vidijo, da telo peša in da njihov ljubljeni zmore vedno manj. Skušamo biti le obzirni spremljevalci in samo opozorimo na spremembe, ki so se zgodile.«
Še več informacij boste našli tukaj.