Trobentice lahko uporabimo v kulinariki, kot prijetno popestritev solatam. Cvetovi imajo prijeten vonj in okus po medu.
Nabiramo lahko celo rastlino. V listih je veliko vitamina C. Na hitro jo posušimo in spravimo v ne preveč zaprto posodo.
Sicer pa se čaj trobentice uporablja v zdravilne namene.
Dve žlički suhih cvetov poparimo s 3 dcl vrele vode in pustimo 10 minut. Pijemo nesladkano ali dodamo med. Čaj bo iz telesa odplaknil vso "nesnago", ki se je nabirala tekom zime. Pomaga lajšati kašelj, blaži bronhitis, preprečuje nastanek pljučnice ali jo blaži. Čisti dihala, kri, ledvice in sečila. Deluje odvajalno. Vas mučijo živčni glavoboli in nespečnost, popijte čaj trobentice. Krepi srce in živce.
Cvet vijolice moramo posušiti na hitro, sicer počrni in izgubi vse zdravilne učinke. Čaj je za dihala, pomaga pri izkašljevanju, sploh pri oslovskem kašlju. Priporoča se pri vnetem grlu in bronhitisu - grgranje. Vijolica je tudi v pomoč pri lajšanju težke sape, čisti kri in tako posredno pomaga proti kožnim boleznim. S čajen vijolice si lahko tudi izmivamo kožo. Čaj cele vijolice (listi, cvet, korenina) nam pomaga pri zdravljenju vnetih ledvic. Iz dišeče vijolice lahko naredimo tudi sirup (nespečnost, sluz iz pljuč, krepi srce).