Civilna iniciativa Za upokojence, za katero stoji Kajtimir Kunc, se zavzema za boljši gmotni položaj upokojencev v Sloveniji. Včeraj so se oglasili preko družbenega omrežja facebook in sporočili javnosti:
»Danes smo prejeli odgovor državnega sekretarja na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, g. Tilna Božiča na dopis predsedniku vlade RS, g. Marjanu Šarcu, glede zaveze iz koalicijskega sporazuma, da bo v času mandata te vlade (2019-22) država dvigovala prispevek delodajalcev v pokojninsko blagajno za 0,8 odstotnih točk na leto. Dejstvo, da je predsednik vlade g. Marjan Šarec preusmeril naše vprašanje na Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, lahko razumemo le kot skrajno nezanimanje predsednika vlade za upokojensko problematiko ali pa, kar je še hujše, kot globoko nepoznavanje te problematike. To govori tudi o tem, koliko je vlada naravnana na delovanje v korist prebivalstva na sploh.«
Pravijo še, da so tak odgovor pričakovali: »Kateri naivnež pa bi lahko pričakoval, da bodo delodajalci, ki so zastopani v ESS, dali soglasje k temu, da se dvigne njihov prispevek v pokojninsko blagajno za 0,8 odstotnih točk na leto? Če bi bila situacije obrnjena, da bi se bilo treba uskladiti glede znižanja njihovega prispevka za 0,8 odstotnih točk na leto, bi bila pot do soglasja ESS najbrž veliko lažja. Prepričani smo, da so koalicijski partnerji to svojo zavezo že zapisali v koalicijski sporazum s figo v žepu. Ali so slovenski delodajalci bistveno manj ozaveščeni od npr. avstrijskih? Morebiti pa Avstrija ima bistveno bolj sposobne in socialne vlade, kot jih premoremo mi Slovenci, da je tam položaj upokojencev neprimerljivo bolj ugoden od upokojencev v Sloveniji?«
A kot še sporočajo, pri svoji trditvi, da aktualna vlada ni naredila nič za obstoječe upokojence v Sloveniji, še vedno vztrajajo.
»Redne uskladitve pokojnin so namenjene realnemu ohranjanju vrednosti pokojnin in so z zakonom določene, tako da spoštovanje zakonskih določil ZPIZ-2 ne more biti nikakršen dosežek, ne Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ne vlade kot celote. Zato vztrajamo, da se to kot argument vlade oziroma ministrstva izključi iz njihovega besednjaka.«
Po njihovo pa tudi izredne uskladitve pokojnin ne bodo vrnile upokojencem tistega, kar je že njihovo: »Glede izrednih uskladitev se pa tudi ne gre hvaliti, saj do danes, in tudi do konca leta 2020, ne bodo upokojencem vrnjeni deleži pokojnin, za katere smo bili prikrajšani zaradi neusklajevanja pokojnin v času varčevalnih ukrepov.«
Država dolguje upokojencem za 5,7 odstotnih točk izrednih uskladitev
»Kljub izredni uskladitvi v decembru 2019 država upokojencem še vedno dolguje za 5,7 odstotnih točk izrednih uskladitev. Da je vlada pri izplačevanju letnega dodatka šele v letu 2019 dosegla raven letnih dodatkov za upokojence iz leta 2012, je pa za vlado prej sramota kot dosežek. Tudi za 5 milijonov € načrtovano povečanje mase letnega dodatka glede na leto 2019 pomeni zgolj ohranjanje realne vrednosti te kategorije glede na leto 2019, medtem ko pa je realno še vedno pod ravnijo iz leta 2012. in si ga vlada ne more šteti kot ne vemo kakšen dosežek,« še pišejo pri civilni iniciativi Za upokojence in zaključujejo, da »vlada goji skrajno mačehovski odnos do upokojenske populacije v Sloveniji, kar je nakazala tudi z nedavno predlaganimi in sprejetimi spremembami in dopolnitvami Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2). Očitno je, da naši izvoljeni predstavniki delujejo izključno v korist kapitala. Ali se jim bo to na dolgi rok obrestovalo, pa bodo pokazale naslednje parlamentarne volitve, v katerih pa bodo, glede na javno mnenjske ankete, vsaj tri koalicijske stranke ostale pred vrati parlamenta.«
Njihovo celotno sporočilo, ki so ga objavili, si lahko pogledate spodaj.